Дешевого палива на всіх не вистачить: Газовики не розуміють, як буде реалізований план Кабміну щодо зниження цін

тарифи
Фото з відкритих джерел

Учасники газового ринку не розуміють, кого з постачальників влада зобов'яже забезпечувати газом "вразливих споживачів", і які категорії населення відповідно до пропозицій Міненерго з 1 лютого до неї будуть віднесені. Про це журналіст Олена Голубєва пише в статті "Назад до ручного управління: Чому план влади щодо зниження цін на газ приречений на провал" на сайті 112.ua, посилаючись на слова президента Асоціації "Газові трейдери України" Андрія Мізовця.

Раніше у відповідь на масові протести проти підвищення цін на газ і комунальних тарифів в.о. міністра енергетики Юрій Вітренко повідомив у facebook, що з 1 лютого ціна для "вразливих" споживачів буде зафіксована на рівні "хаб мінус". З урахуванням обмеженої націнки постачальників, вона складе 5356 грн, на 44% менше середньозваженої ціни в січні. Така ціна буде зафіксована на рік. За словами Вітренко, постачання газу "постачальниками "вразливим" споживачам за ціною "хаб мінус"(5356 грн) повинна буде забезпечити дочка "Нафтогазу" - "Укргазвидобування". Її ціна буде переглядатися раз на рік "на підставі котирувань на біржі в листопаді".

"Незрозуміло, як визначатимуть, хто з постачальників може купувати газ УГВ, а хто ні. Неясно, як не допустити зловживань, щоб постачальники, купуючи дешевий ресурс нібито для поставок населенню, потім не перепродували його дорого у вільному ринку", - сказав 112.ua президент Асоціації "Газові трейдери України" Андрій Мізовець. Незрозуміло, як буде розподілятися ресурс УГВ серед постачальників. Як уникнути принципу ручного розподілу - цьому дам, цьому не дам. Велике питання - чи зможуть в цьому взяти участь всі постачальники, в тому числі приватні, сумлінні постачальники, запитує Мізовець.

Немає ясності і в питанні, за яким принципом влада ділитиме споживачів на "вразливих" і "невразливих", і за якою ціною стануть продавати газ тим, хто буде визнаний "невразливим" споживачем. Чимало питань в учасників ринку викликає і обмеження маржі. Як повідомлялося, постачальники газу населенню працюють із гранично низькою маржею 2-3%, маржинальність в 5% - це максимальний показник для постачальника. Частина постачальників при такій ситуації буде змушена піти із сегмента продажів газу населенню, впевнений Мізовець.

Очевидно, що дешевого газу "Укргазвидобування", яким до останнього часу одноосібно розпоряджався "Нафтогаз", продаючи його населенню по 7220 грн за 1 тис. куб. м, на всіх не вистачить. У 2020 році дочка "Нафтогазу" провалила план 20/20, що передбачав зростання обсягів видобутку до 20 млрд куб. м, скоротивши її, за розрахунками ExPro, на 5% - з 14,9 млрд куб. м у 2019 році до 14,15 млрд куб. м. При цьому, обсяг споживання газу торік склав близько 30 млрд куб. м, на тепловиків і населення разом припадало 16-17 млрд куб. м.

Новини за темою: Кабмін має два варіанти, як знижувати тарифи на газ

Раніше повідомлялося, що Україною ширяться мітинги незадоволених українців, вони вимагають зниження невиправдано високих цін на газопостачання. Протестувальники з Херсонщини, Львівщини, Вінниччини та Прикарпаття вже відмовляються платити за газ.