Це як виходить - Медведчук під переслідуванням, а влада хоче купувати вугілля з ОРДЛО? Тоді треба Медведчука відпускати

Василь Вакаров

Василь Вакаров

Віктор Медведчук
Голова політради партії "Опозиційна платформа – За життя", народний депутат України Віктор Медведчук 112ua.tv

На тлі того, що українська промисловість фактично деградує, а уряд продовжує вести жорстку антиросійську політику, з'ясувалося, що, швидше за все, Україну найближчим часом чекають віялові відключення, як в кінці 90-х

Про те, як український уряд підготувалися до зими, виданню "Україна.ру" розповів українсько-російський політолог Василь Вакаров.

- Василь, яка сьогодні ситуація на енергетичному ринку України?

- На жаль, промисловість України фактично деградує, у нас дуже мало підприємств, які працюють успішно, продукція яких реалізується. Я говорю про чорну металургію, сільське господарство і так далі. На сьогодні у нас мало виробництв і тому ми менше споживаємо, в тому числі й газу. Якщо порівняти сьогоднішню ситуацію і ситуацію десятирічної давності, то очевидно, що ми втратили ту нашу промисловість, яку можна було назвати сильною. Звичайно, в тих умовах нам потрібно було більше і газу, і електроенергії. Зараз нам вже не потрібні такі обсяги. Наша промисловість, вибачте, угроблена.

- На ваш погляд наскільки Україна готова до зими?

- Цього року ми погано підготувалися до опалювального сезону. У нас дві третини державних теплових електростанцій стоять через те, що немає сировини. Більш-менш оснащені підприємства групи Ріната Ахметова, він закуповує вугілля в Південній Африці. Можливо, що якась частина вугілля, яку споживають його підприємства, приїжджає з Ростова-на-Дону за допомогою сірих схем.

Погана ситуація в тепловій генерації заміщається на сьогоднішній момент атомною енергією, але там теж є проблеми. Низка блоків стає на ремонт. Ганно, напевно ви знаєте про те, що Україну цієї зими чекають віялові відключення. У всякому разі, саме такі чутки у нас активно ходять, втім, це вже навіть і не чутки.

Уряд говорить офіційно, що населення має бути готове до віялових відключень. Поки що зима у нас тепла, точніше осінь, але в лютому і в березні, цілком ймовірно, що у нас дійсно будуть віялові відключення.

- Що робити в цій ситуації?

- Я пам'ятаю, це був чи то 1997, чи то 1998 рік, коли в Україні вже були віялові відключення. Звичайно, це було давно, але я чітко пам'ятаю ту ситуацію кінця 90-х, коли уряд не підготувався до зими. І я особисто, і вся сім'я спали тоді в спортивних костюмах, в ковдри куталися, грілися, як могли. Ну, пережили, нічого з нами не сталося. Думаю, що наша влада вважає, що народ мужній, того разу пережив і зараз переживе.

- Василь, я нещодавно була на "Першому каналі" і розмовляла з Сергієм Запорізьким, він зробив досить жорстоку стосовно простих українців заяву. Він сказав, що український уряд ні за що не поступиться своєю гордістю, краще нехай люди мерзнуть, ніж йти на уклін до Росії. Ясна річ, що мерзнути буде саме народ, а не політичні еліти України. Може бути, Україні варто було б хоча б заради свого народу ввести східний вектор в політику?

- По-перше, з приводу Куценка, якого всі знають під прізвищем Запорізький. Він громадянин Росії, він не є громадянином України. У нього є певні справи в Україні, він туди приїжджає і робить їх. Він бізнесмен. Друге - жоден політолог, жоден політичний експерт не знає в Україні, хто такий Куценко. Немає такого ні політика, ні політолога. Цього хлопця купують і б'ють потім як грушу. Він працює за гроші. Нещодавно його ваш донецький хлопець вигнав з програми, я говорю про Руслана Осташка. І що далі? А далі його повернули, мабуть, зверху подзвонили. Куценко - фрік, каже тільки крайні речі.

Тепер, що стосується самої ситуації, я категорично проти такої позиції. В Україні все не так однозначно, якщо ми говоримо про електроенергію і взагалі про енергетичну сферу. Треба пам'ятати, що в Україні є клани. Наприклад, клан Ахметова бореться з кланом Коломойського. Коломойський бере собі в управління "Центренерго" і буцається з Ахметовим. А по суті ж є енергоринок, він дійсно створений, всі гроші від виробництва вітряної електроенергії, теплової електроенергії, атомної тощо йдуть на гуртовий ринок. Хто головний на цих грошах, на цих грошових потоках, той і керує процесом. На сьогодні буцаються Офіс президента Зеленського з групою Ахметова. Влада звинувачує Ахметова, що він зірвав опалювальний сезон, а Ахметов звинувачує Зеленського. Звичайно, це нутрянка, але вона має значення.

- Як ви вважаєте, актуальне для сьогоднішньої України питання купівлі вугілля у республік?

- Я, як людина, за те, щоб ми купували вугілля у Донецька і Луганська. Ми ж продаємо в Луганськ воду. Ми продаємо вам воду й отримуємо за неї гроші. Так чому ж ми не можемо купити електроенергію? А все просто: тому що це буде зрада. Ось така у нас, на жаль, двоїста або навіть потрійна та абсолютно аморальна політика, де ми з одного боку можемо продавати воду, тому що вода йде через Луганськ-Донецьк на Маріуполь, а з іншого боку не можемо купувати вугілля. А з третього боку ми купуємо це ж вугілля, але за сірими схемами: через Туреччину, через Польщу.

І нарешті, четверте: влада не піде назад, у нас йде процес, дуже серйозний і гучний процес в Україні. Процес цей природно політизований. Я маю на увазі переслідування Медведчука. Закрили телеканали. І що ж пред'являють Медведчуку? Йому пред'являють зраду батьківщині за те, що він у 2014-2015 роках організував або був співучасником, або налагодив механізм постачання вугілля з Донецька і Луганська до Києва. Тобто тоді це було законно, він це зробив, а тепер влада закидає йому зраду батьківщині.

Це як виходить? Медведчук зараз під переслідуванням, а ми почнемо купувати вугілля? Тоді треба Медведчука відпускати, але ж Медведчук - це дуже сильна політична фігура, і, відповідно, на наступний день після того, як його відпустять, він буде становити загрозу особисто президенту Зеленському. Ось така каша. І виходить, що там олігархи між собою б'ються, тут Зеленський із Медведчуком з'ясовують стосунки, а народ бідує. На мій превеликий жаль, Україна не може проводити чесну політику щодо свого народу.

Я впевнений, якби уряд звернувся до народу і запропонував на вибір "тепло, пов'язане з вугіллям з Луганська", або "холод", то дев'яносто відсотків людей підтримали б перший варіант. Але ми не можемо це зробити, тому що у нас антиросійська політика. Ми проти Росії та, природно, проти республік. Ми стали якоюсь мірою заручниками тієї політики, яку ми ведемо.

- Зараз у світі спостерігається тренд переходу від вугілля і нафти до відновлюваних джерел енергії. Такий тренд, як ви вважаєте, міг би стати панацеєю для економіки України?

- Нещодавно президент Франції оголосив про те, що раніше Франція закривала проєкти, пов'язані з атомною енергетикою. А зараз вони відновлюють ці проєкти, зараз Франція буде будувати атомні блоки, атомна енергетика у Франції буде розширюватися. Що це означає? Французи діють під впливом своїх інтересів, їм потрібна енергія, і вони її планують добувати таким чином. Вони хочуть незалежності. Франція виходить зі своїх інтересів. Китай, який підписав програму, все ж таки, розвивається, виходячи з інтересів своєї економіки, китайці вугілля купують, в тому числі й у Росії. Слова словами, а справи говорять про те, що у кожної держави є свої національні інтереси.

Безумовно, у нас є атомна енергія, у нас є атомні станції. Україні знайти альтернативну енергетику і розвиватися в цьому напрямку сам Бог велів, оскільки у нас власного газу немає. Звичайно, нам потрібні сучасні технології і способи видобутку енергії, які ми могли б застосовувати у себе і користуватися цією енергією. Але для цього потрібні гроші. Нам потрібні інвестиції, але замість цього ми отримали кредит на будівництво ВМФ, у нас непогані відносини з МВФ, але нам ніхто не дає гроші на енергетику, на розробку нових способів. Нам дають гроші тільки на війну. На жаль, в Україні зараз немає інвестицій, які б йшли саме в цю сферу, і навряд чи в найближчому майбутньому вони з'являться.

Василь Вакаров

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.NEWS

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.