Як не потрапити на гачок шахраїв у криптоіндустрії, або Що не так з NFT

Олексій Крол

Олексій Крол

NFT-токен
NFT-токен - унікальний цифровий сертифікат, який зберігається в блокчейні, гарантує оригінальність предмета і дає ексклюзивні права на нього з відкритих джерел

Світ захопила лихоманка криптовалют та NFT. Що потрібно знати перед тим, як вкладати свої гроші? Як заробити на криптоіндустрії?

Про це пише Олексій Крол на своїй сторінці в Facebook.

1. Як я вже говорив, крипта (будь-яка), зокрема NFT, - це не акції компаній, які забезпечені чимось реальним, а виключно цифрові фантики, для існування яких потрібен хайп, тобто щоб всі на кожному розі говорили, був ажіотаж, відчуття золотої лихоманки. Поки хайп є - NFT працює. Як тільки хайп припинився, NFT помер.

2. Бізнес на NFT, або крипто-трейдинг, - це чиста спекуляція, арбітраж. Ви отримуєте прибуток, якщо купили NFT дорого на самому початку зростання ціни, а продали, коли ціна токена досягла максимуму.

3. Таким чином, якщо ви хочете заробити, то повинні опинитися на початку хвилі зростання, коли все тільки починається, коли ціна NFT низька або нульова.

4. Для цього ви повинні дочекатися т.зв. дропа - іншими словами розпродажу, коли NFT (будь-який токен) викидають на ринок перший раз в обмеженій кількості протягом обмеженого часу.

Новини за темою: Про кримінальну відповідальність за операції з криптовалютою

Для стимуляції продажів використовують стару маркетингову механіку FOMO, що буквально - "страх упустити можливість, якщо не прийняв рішення прямо зараз".

5. Ідея дропа NFT в тому, що призначають дату, інтервал часу і дуже низьку ціну. Якщо ви встигли в цей проміжок часу, то встигаєте купити більше NFT за низькою ціною. Якщо не встигли, то змушені чекати, коли цей NFT власники виставлять на продаж вже за вищими цінами.

6. Таким чином, якщо ви знаєте дату дропа NFT, це дає перевагу порівняно з тими, хто не знає, тому ви починаєте шукати і стежити за дропами, що наближаються, і тут ви стикаєтеся з рефоводами. Щоб зрозуміти, що це і як працює, треба усвідомлювати, що власникам NFT важливо створити ажіотажний попит на дроп і для цього оповістити і підігріти якомога більше людей.

7. Для оповіщення можна купувати рекламу або публікації, але частіше використовують мережевий маркетинг, коли набирають групу людей, які починають рекламувати NFT через спеціальні промокоди або реферальні посилання.
Чим більше рефовод привів лошків, тим більшу комісію він отримує в тих же токенах, NFT або в крипті.

Новини за темою: Чому зростають ціни, або Як інфляція з'їдає ваші гроші 

8. Я досліджував більше ніж 50 каналів у "Телезі" і більше ніж 100 в "Дискорді", присвячених темі NFT, крипті, криптоігор. Всі ці канали мають на 100% єдиний вид контенту, це оголошення про нові дропи. Плюс, якщо ви потрапили в такий канал, то вам починають надсилати повідомлення типу:

"Такий-то проект оголошує дроп, буде роздавати NFT вартістю 60000$ за ціною 170$. Кількість обмежена, дроп буде проходити такого-то числа і тривати 24 години. Щоб купити з дисконтом за ціною всього 70$, а не 170$ - йдіть за посиланням....... або використовуйте промокод....."

Ці оголошення публікують рефоводи, велика частина яких - дрібна школота з провінції, але є досить відомі і розкручені, які ведуть популярні канали по крипті. Але мета завжди одна - провести лошків на розпродажі.

9. Чому NFT так попер? Тому що це різновид СКАМУ, який скамом формально не є.

Якщо ви запускаєте якийсь криптопроект, випускаєте токен, то ви повинні якось підтримувати видимість, вести діяльність, нести витрати, спілкуватися з інвесторами. Як, наприклад, маса моїх знайомих, хто таки підняли грошей на ICO, а зараз один гемор. Те ж саме, якщо ви випускаєте свою монету - треба її якось саппортити, листити на біржі, підтримувати торгівлю і т.п. теж гемор.

10. З NFT таких проблем менше. Ви випустили колекцію NFT, причому ніяких творців наймати не треба. Ви клепаєте алгоритмом тисячі гівно-картинок, які називають гучним ім'ям діджитал арт. Щоб це зробити, ви:

Крок 1. Берете на стоках пару картинок, за 0$.

Крок 2. Наймаєте школяра за 10$ - він вам робить колаж або гіфку, або семпл в midi.

Крок 3. Наймаєте кодера, і він пише за 50 $ код, або використовуєте утиліту, яка перетворює ваш вихідний гівно-опус на 10000 унікальних картинок або midi-файлів, де змінена якась несуттєва деталь.

Крок 4. Знову ж алгоритмічно мінтите NFT - це може коштувати грошей, так як комісії високі. Якщо хочете заощадити, то мінтите не на Ефірі, а на Солані. Мінтити - означає записати інфу про даний NFT в будь-який блокчейн. Це коштує деяких грошей. Власне, коли біржа пропонує "створити" NFT, вона просто надає алгоритм, який записує в блокчейн інфу про ваш NFT - власник, мета-дані.

Крок 5. Розміщуєте свою колекцію на біржі, але не ставите в лістинг.

Крок 6. Знаходите партнерів - креативне агентство + рефоводів з великою мережею. Платите їм або домовляєтеся про бонуси, комісії. Партнери ліплять сайт, статті на медіум, оформляють сервера на дискорді, запускають канали в Твіттері або в Телезі, в реддіті (хоча схоже там вже випилюють), заводите Instagram і т. п.

Крок 7. Женете хвилю, памп (накачування), збираєте співтовариство.

Крок 8. Коли мережа зібралася, оголошуєте дату дропа - частину обіцяєте роздати б/п, частина типу всього за 50-100$ або більше. Врахуйте, що собівартість одного NFT може бути від 5 до 100$. Якщо ви продаєте за 100$ - 200$, то вже відбиваєте.

Крок 9. Виводите NFT в лістинг на умовах дропа і проводите дроп, щоб у NFT виникла ціна і стата.

Крок 10. Починаєте гру - самі у себе купуєте з підвищенням ціни, щоб піднятися в сторінці статистики біржі якомога вище (думаю, що ще й платите біржі за просування). Ваше завдання -  показати, що ціна NFT постійно зростає, залучаючи до торгів неафільованих колекціонерів. По суті мета - створити хайп.

Все це те ж саме, що було в епоху ICO.

Крок 11. Чекаєте, коли ціна піднялася в 20-40-100 разів, стежите, щоб була активна торгівля неафільованими трейдерами і сформувалася правильна стата і історія.
Коли потрібні метрики досягнуті, потихеньку продаєте свої NFT, щоб відбити витрати. Якщо все вдало, то можете отримати прибуток + ви володієте ще тоннами NFT (які притримували), тобто формально - ви мільйонер, правда, не в доларах, а в NFT.

Крок 12. Стрижете бабло, поки є хайп. Якщо все вдало стартануло, то можна навіть і заробити.

Крок 13. Якщо все зовсім вдало, то повторюєте операцію з іншим брендом, колекцією NFT, так як всі процеси налаштовані. Щоб не нести витрати і не ризикувати, знаходите інвесторів або бренди, які оплачують всі ваші витрати і платять вам комісію.
Навіщо це роблять бренди або вже розкручені селебрітес, якщо у них і так багато грошей? Відповідь - це просто ПР і привід зайвий раз засвітитися, особливо перед дрібними.

Моя особиста думка про NFT. Як бізнес - цілком ОК, підходить для прогерів, арбітажників, маркетологів, для яких гроші не пахнуть і все одно, як саме встромляти лошків. Мені такий бізнес - мало цікавий.

Сама технологія NFT - дуже прикольна річ. Залишилося зрозуміти - як на цьому можуть заробляти саме творці, які створюють твори мистецтва, а не прогери і маркетологи, яким мистецтво до фені. Я не проти прогерів і маркетологів, і вони важлива частина процесу, але все ж хочеться, щоб гідну ціну отримувало щось цінне, створене людиною і зворушливе. Поки, на жаль, картинки і процедурна музика, яку створює алгоритм, - повне гівно.

Чи можна заробити на NFT? Теоретично так, як на будь-якій високо ризикованій піраміді, якщо увійти і вийти в правильний момент. Саме тому механіка FOMO процвітає і всі ганяються за дропами. Але заробляють не ті, хто торгує NFT, а ті, хто запускає схеми + майнер, так як вони завжди отримують комісії. Ну і Віталік Бутерін, звичайно!

Олексій Крол

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.NEWS

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.