Шість помилок у звинуваченнях проти Медведчука, які розвалять справу

vesti.ua

vesti.ua

Українське видання
Вугілля
Фото з відкритих джерел

Оригінал - на сайті Vesti.ua.

У справі про "вугільну держзраду" Віктора Медведчука, схоже, може намітитися прогрес – оголосили про підозру і викликають на допит в якості підозрюваного екс-міністра палива та енергетики Володимира Демчишина. Тим часом, інші підозрювані скаржаться на величезну кількість процесуальних і фактологічних порушень. Серед них і Сергій Кузяра, бізнесмен у вугільній сфері. Його вже два місяці утримують під вартою, призначивши у вигляді альтернативи жахливого розміру заставу в 500 млн грн.

Кузяру підозрюють у "держзраді та сприянні тероризму" - його пов'язують зі зривом поставок вугілля в Україну з ПАР в 2014-2015 рр. і звинувачують у сприянні постачанням палива з непідконтрольних територій. Зараз, за словами бізнесмена, до нього майже не допускають його вагітну дружину. "Мені практично забороняють зустрічатися з ким-небудь, забороняють бачитися і з дружиною – а вона у мене вагітна четвертою дитиною", - говорить Кузяра.

Втім, подібна відмова порушенням не є - якщо говорити про формальну сторону питання (з моральної точки зору рішення сумнівне). Тим часом, захисники бізнесмена стверджують, що слідство і звинувачення допустили у справі стільки дрібних і великих процесуальних помилок, що їх сума дозволяє говорити про неспроможність справи в цілому.

1. Відсутні події злочину

Сергій Кузяра і його захист стверджують, що всі інкриміновані операції із закупівлі вугілля були дозволені і врегульовані на законодавчому рівні. Більш того, вони здійснені між трьома українськими державними підприємствами, до яких Кузяра абсолютно не мав і не має ніякого відношення. Як наслідок в цій ситуації немає і не може бути ніякого злочину.

2. Труднощі перекладу

Як розповів сам Сергій Кузяра в недавньому інтерв'ю, 16 вересня його зняли з рейсу "Стамбул-Москва", після чого позбавили засобів зв'язку і помістили в "кімнату без вікон з нарами на чотирьох", позбавивши контакту із зовнішнім світом.

"Вимоги пояснити причину затримання я писав на листках ПЛР-тесту, - пояснював Кузяра. - Через 46 годин прийшла людина в цивільній формі і сказала, що я повертаюся в Україну".

У літаку Кузяра летів у супроводі кількох силовиків (він називав їх "поліцейськими"), які в момент зльоту/посадки змушували його приймати незручну позу, сковуючи наручниками і упираючи його чолом в переднє крісло.

"Він явно перебував у спецприміщенні - без вікон і мобільного телефону. А в Україну його повернули в супроводі конвою", - прояснює статус підприємця його захисник, партнер Адвокатського об'єднання "Les" Дмитро Безмаль.

За його словами, захист звернувся з вимогою прояснити статус Кузяри, в якому той перебував у Стамбулі. Адже до моменту вильоту до Туреччини він ще не був "підозрюваним", тобто до нього за законом не могли застосувати процедуру екстрадиції (за законом, можлива лише щодо розшукуваного підозрюваного або злочинця). Тим часом, 22 вересня сайт МВС України виставив новину про телефонну розмову міністра Дениса Монастирського з турецьким колегою Сулейманом Сойлу, в ході якого він подякував того за "сприяння в недавньому поверненні в Україну громадянина... важливого свідка по ряду кримінальних проваджень".

Необхідно відзначити, що таке повернення в Україну свідка суперечить всім нормам національного та міжнародного законодавства. Крім цього, на неодноразові запити сторони захисту стосовно зазначеної публікації Міністерство внутрішніх справ відмовляється що-небудь коментувати і обґрунтувати законність своїх дій.

3. Немає слідчих дій

За даними захисту, з моменту арешту підприємця і вручення йому підозри (близько 20:00 19 вересня) з ним не здійснювали зовсім ніяких слідчих дій. Сам Сергій Кузяра повідомив нашому виданню, що в його відношенні не проводилися ні допити, ні очні ставки, не відбирали і зразок голосу - що дивно, враховуючи, що основа доказової бази будується на аудіофайлах в т.ч., імовірно, з голосом підозрюваного на них. Проте, прокуратура провела процедуру фоноскопії (дослідження аудіодоріжки, - Авт.)

"Її результат такий: експерти не можуть встановити, що в записі немає ознак монтажу", - говорить адвокат Дмитро Безмаль.

Тим часом, 15 вересня, ще до поїздки в Стамбул житло і офіс Сергія Кузяри були обшукані слідчими ДБР. Зробили це, як запевняє захист, без санкцій суду зовсім.

Також, як стверджує сам бізнесмен, при кожній зручній нагоді правоохоронці настійно рекомендують йому дати необхідні їм (правоохоронцям, – Авт.) свідчення на Медведчука і Порошенка.

4. Неясне походження доказів

Аргумент, який звинувачення, мабуть, вважає вирішальним - це аудіозаписи. Їх починаючи з травня 2021 року почав викладати у відкритий доступ журналіст Денис Бігус, до речі, запевняючи, що плівки ці йому "доводилося добувати і вигризати". Аналогічні записи оприлюднили в Генпрокуратурі/СБУ, з чого можна зробити припущення, що "вигризалися" вони саме у цього відомства. Але щоб розглядатися в суді, всі докази повинні бути правильно оформлені процесуально.

Захист запевняє: ознак того, що ці записи були зроблені з санкції суду (інакше їх взагалі не можна розглядати як докази) і за допомогою встановленого обладнання (без чого не можна підтвердити їх автентичність) в даний момент немає.

До слова, різняться і суми "збитку", який нібито завдала державі діяльність бізнесмена. В одній частині тексту підозри фігурує 25 млн грн - саме стільки, за даними слідчих, заплатили на непідконтрольні території за поставлене вугілля. В іншій - і зовсім "близько 1,5 млрд". Суми настільки різні, що виникає питання до адекватності самої підозри.

При цьому, в матеріалах справи немає жодного слова про який-небудь встановлений матеріальний збиток, незважаючи на те, що підозра абсолютно чітко свідчить, що Сергій Кузяра діяв з метою особистого збагачення і корисливим мотивом. Факт поставки вугілля підтверджує і сам орган розслідування, що також виключає наявність будь-якого збитку. Більш того, вартість вугілля, поставленого з так званих непідконтрольних територій, горазда менше вартості парського вугілля, поставки якого, за версією слідства, були зірвані.

Виходячи з цього дійсно питання про збиток залишається відкритим…

5. Не чекають апеляції

Показовою є ситуація з термінами. 22 вересня суддя Печерського суду Тетяна Ільєва приймає рішення про утримання Сергія Кузяри під вартою. Захист оскаржить його в Апеляційному суді. "Але - дивна справа - її розгляд постійно затягується: то конвой відмовляється доставляти нашого підзахисного до суду, то самі судді пішли на лікарняний", - стверджує Безмаль.

У підсумку не чекаючи рішення апеляційної інстанції ще на перше рішення, Печерський суд знову приймає рішення про продовження терміну утримання під вартою - вже до 14 січня 2022 року.

6. Порушення "поправок Лозового" та відсутність слідчого

З моменту оголошення особі повідомлення про підозру строк досудового розслідування має становити не більше двох місяців. У випадку з Сергієм Кузярою слідство звернулося до заступника Генерального прокурора Симоненка з клопотанням про продовження цього терміну до трьох місяців, що і було зроблено – продовжено термін до 19 грудня.

"А більше ніж за місяць до його закінчення ми раптом дізнаємося, що є нове клопотання, про продовження терміну досудового розслідування не на 6 (як встановлено законом), а відразу на 12 місяців! Це найбільший з усіх можливих термінів", - стверджує захисник бізнесмена.

При цьому, порушується законодавча норма, встановлена після прийняття Радою "Правок Лозового" (зміни до КПК, вступили в силу в березні 2018-го): терміни слідства в справах, зареєстрованих після цієї дати, повинен продовжувати слідчий суддя, що сталося в нинішній справі. Однак у випадку з Кузярою це повинен був робити прокурор, тому що кримінальне провадження, в якому фігурує бізнесмен, було зареєстровано ще в 2016 році.

Також, цей "процесуальний хід" і абсолютно алогічні рішення можуть свідчити про можливість надання стороною обвинувачення подальшого тиску на лідера опозиції Петра Порошенка і його шантаж цим кримінальним провадженням, що прогнозує у своїх виступах його захист.

Ще цікавішою є ситуація з процедурою оголошення Сергію Кузярі підозри та обрання запобіжного заходу. Як стверджують захисники бізнесмена, слідчий, який оголошував підозру і звертався до суду з клопотанням про взяття Кузяри під варту, не мав таких повноважень, оскільки не був призначений у кримінальному провадженні відповідною постановою керівника слідчого органу.

Однак це, як власне і порушення "Правок Лозового", не збентежило суддю Ільєву, яка незважаючи на грубі порушення процедури, уклала Сергія Кузяру під варту на два місяці, не дослідивши при цьому в судовому засіданні, як стверджує захист, жодного документа долученого до матеріалів справи, обравши в якості альтернативи абсолютно необґрунтовану і безпрецедентну суму застави 500 млн грн.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.NEWS

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.