Тільки із COVID-сертифікатом: Кого в Україні мають право відсторонити від роботи та де "ковідні" документи обов'язкові для всіх

Працівника, який відмовився вакцинуватися від COVID-19, заборонено звільняти

Топ-новина

Топ-новина

вакцина нейтральне фото_2
Фото з відкритих джерел

Сьогодні роботодавці не тільки мають право, а й повинні відсторонити від роботи працівників, які відмовилися вакцинуватися від коронавірусу. При цьому заробітна плата в період "простою" не виплачується, однак робоче місце зберігається.

Але доводити свою COVID-безпечність повинні не тільки працівники деяких професій, а й пересічні громадяни за певних умов.

Про все детальніше розповідаємо далі.

Кого можуть відсторонити від роботи

В Україні від сьогодні, 8 листопада, невакцинованих працівників деяких професій не допускатимуть на роботу. Відповідне рішення ухвалив Кабінет міністрів України, затвердивши постанову від 20 жовтня 2021 року № 1096.

Поки що щеплення від коронавірусу в Україні обов'язкові для:

  • працівників центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів;
  • місцевих державних адміністрацій та їх структурних підрозділів;
  • закладів вищої, післявузівської, професійної, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, у тому числі спеціальних, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціальної освіти та закладів незалежно від типу та форми власності.

Список професій у майбутньому обіцяють розширити. МОЗ підготувало доповнення до переліку професій для обов'язкової вакцинації. Цей наказ поки не набув чинності.

Пропонується доповнити перелік працівниками:

  • підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади;
  • закладів та закладів, що надають соціальні послуги закладів захисту прав дітей, реабілітаційних закладів;
  • підприємств, установ та організацій, включених до переліку об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 4 березня 2015 року № 83.

Новини за темою: В Україну доставили нову партію вакцини Pfizer

Як постанова діятиме на практиці

Відсторонення працівників та державних службовців має здійснюватися шляхом видання наказу або розпорядження керівника державного органу (державної служби) або підприємства, установи, організації з обов’язковим доведенням його до відома особам, які відсторонюються.

При цьому, нові обмеження не торкнутися людей, які мають абсолютні протипоказання до проведення профілактичних щеплень проти COVID-19. Для цього вони повинні надати медичний висновок про наявність протипоказань до вакцинації проти COVID-19, виданий закладом охорони здоров'я.

За загальним правилом відсторонення від роботи працівника здійснюється без збереження заробітної плати. Також період відсторонення не зараховують до стажу, що дає право на щорічну відпустку (ст. 82 КЗпП та ст. 9 Закону "Про відпустки").

За період відсторонення від роботи без збереження заробітної плати сплата страхового внеску на соціальне страхування не здійснюється, і такий період до страхового стажу не зараховується.

У випадку відсторонення працівника від роботи з припиненням виплати заробітної плати, допомога по тимчасовій непрацездатності також не надається.

При цьому за працівником зберігається робоче місце, а дія трудового договору не припиняється.

До того ж має бути виданий наказ по підприємству і доведений до відома працівника під підпис. "В наказі відповідно має бути зазначено, що таке відсторонення відбувається до усунення причин, що призвели до нього. Тобто фактично до підтвердження проходження вакцинації. Відповідно до законодавства таке відсторонення не підлягає оплаті на той період, на який працівник відсторонений", – зазначив в.о. Голови Державної служби України з питань праці Ігор Дегнера.

Детальніше про умови відсторонення та законність таких дій можна дізнатися за посиланням.

Новини за темою: В Україну прибула нова партія вакцини Moderna

Кому протипоказана вакцинація

В Україні відсоток людей, які дійсно мають протипоказання до вакцинації від коронавірусу, дуже маленький. Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко повідомив, що таких людей до 5%.

"Щодо протипоказань, ми говоримо, що в наказах, які написані, є питання, як звучать обґрунтовані причини, коли лікар видає довідку, каже, що людині не можна вакцинуватися. Таких людей в загальному не більше 5%. Є спеціальний медичний запис, він вводиться в електронну систему охорони здоров’я і видається довідка, яка підтверджує, що людині не можна вакцинуватися", – зауважив Ляшко.

вакцина нейтральне фото_1
Фото з відкритих джерел

Відповідний документ, за даними МОЗ, українці зможуть отримати з 8 листопада.

Довідка про протипоказання до вакцинації надасть власникам певні привілеї під час карантину. Зокрема, на період дії жовтого або червоного рівнів епіднебезпеки роботодавець має запропонувати працівникам з протипоказаннями до COVID-вакцинації альтернативні варіанти роботи. Також така особа може перейти на дистанційний режим роботи, виконувати якісь інші, допоміжні, підсобні функції.

На сьогодні єдиним справжнім протипоказанням до щеплення від COVID-19 є серйозна алергічна реакція на першу дозу вакцини. Прикладом такої реакції може бути анафілактичний шок.

Новини за темою: Україна розробляє власну COVID-вакцину: Коли вона з’явиться у продажу і що взагалі відомо

Чи можуть звільнити працівника без щеплення

В.о. Голови Державної служби України з питань праці Ігор Дегнера розповів, що непроходження обов'язкового профілактичного щеплення не є підставою для звільнення.

"Роботодавець не має права звільняти працівника, який відмовитися або ухиляється від обов'язкового чи профілактичного щеплення", – сказав чиновник.

При цьому переводити на дистанційну роботу працівника, який відмовився від щеплення, також не можна. Дегнера зазначив, що дистанційна, надомна робота або робота в режимі гнучкого часу – це лише режими роботи.

"Немає винятку, в якому режимі роботи працює працівник. законодавство передбачає, що роботодавець повинен цю категорію відсторонити" – сказав він.

У яких випадках потрібно доводити COVID-безпечність усім

З 21 жовтня в Україні діє нове карантинне обмеження – для міжобласних та міжнародних поїздок пасажири повинні мати сертифікат про вакцинацію, або негативний ПЛР-тест, або довідки про одужання від коронавірусу.

Також без документа про COVID-безпечність не можна перебувати в громадських місцях, закладах харчування, на непродовольчих ринках тощо в регіонах, які перейшли в червону зону карантину.

червона зона інфа
Пресслужба МОЗ

Такі обмеження в деяких містах ввели й для пасажирів громадського транспорту. Відповідне рішення ухвалила влада Рівного та Києва.

До того ж Верховна Рада ухвалила постанову про додаткові заходи протидії поширенню коронавірусної хвороби COVID-19. Згідно з документом №6154, на період дії карантину допуск у приміщення Верховної Ради народних депутатів, працівників апарату, помічників-консультантів нардепів та інших відвідувачів, а також представників ЗМІ дозволяється лише за наявності документа, що підтверджує отримання вакцинації від COVID-19 однією чи кількома дозами вакцин.

Також дозволений допуск у разі негативного результату тестування на COVID-19 методом ПЛР або довідки про одужання особи від COVID-19, якщо особа перехворіла не більше як за 6 місяців до пред’явлення документа.

Відповідна постанова набуде чинності не пізніше 15 листопада.

Новини за темою: У Києві у Патріаршому соборі відкрився новий центр вакцинації населення

Чи законні перевірки COVID-сертифікатів

В МОЗ розповіли, що перевірки COVID-сертифікатів є законними, оскільки не містять таємниці. За законом пацієнт має право на таємницю лише про стан свого здоров'я, факт звернення за медичною допомогою, діагноз, а також про відомості, одержані при його медичному обстеженні.

ковид-сертифікат
Фото з відкритих джерел

У відомстві наголосили, що норма про наявність документу про вакцинацію не поширюється на відвідування банків, АЗС, ветеринарних магазинів, аптек та всіх продовольчих магазинів на будь-якому рівні епіднебезпеки. Тобто у вказаних закладах ніхто не може перевіряти у відвідувачів наявність документу про щеплення.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.NEWS

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.