Марчевський про протест української діаспори в Празі: Вимоги у людей дуже прості - київська влада має припинити тиск на телеканали і опозицію

Мітинг на підтримку закритих опозиційних телеканалів_1
Мітинг на підтримку закритих опозиційних телеканалів, Прага Фото з відкритих джерел

Вимоги у представників української діаспори, які зібралися сьогодні з акцією протесту під Посольством України в Празі (Чехія) дуже прості - чинна влада президента Володимира Зеленського повинна припинити тиск на незалежні телеканали і опозиційних політиків. Про це заявив генеральний продюсер телеканалу "112 Україна" Артем Марчевський, який безпосередньо побував на заході.

"Хотілося б вірити в те, що вийдуть (представники посольства, - ред.). Не вийдуть - ми самі зайдемо, тому що у діаспори є лист з вимогами цілком зрозумілими. Для мене і для будь-якого українця вони дуже прості - це припинити тиск на опозиційні телеканали, припинити тиск на опозиційних політиків і почати вести нормальну політику внутрішню і зовнішню", - зазначив він.

За словами Марчевського, закриті президентом Зеленським телеканали сумарно мали щоденну аудиторію в сім мільйонів осіб. Фактично, їх усіх позбавили права на доступ до інформації

"Це аудиторія, яка була в Україні. Ми ніколи не міряли аудиторію, яка знаходитися за межами нашої країни. Зараз, провівши один день в Празі, поспілкувавшись з нашою діаспорою, Я розумію, що це ще кілька мільйонів людей, розкиданих по всьому світу. За великим рахунком їх позбавили права на доступ до інформації. Вони змушені зараз дивитися такі телеканали як" Росія 24 "або"Росія 1". Вони дивляться як все добре по новинах там на українських телеканалах, а потім телефонують додому до своїх родичів і вони їм розповідають, як є насправді. Як вони можуть вірити цим новинам, коли президент Зеленський розповідає, що у нас в країні все добре, все розвивається, а вони телефонують в Житомирську або Закарпатську область своїм рідним і ті розповідають, що у них мізерні пенсії, не вистачає заплатити за газ або за світло?! Звичайно, вони вимагають повернути телеканали в ефір. Вони хочуть мати якісний доступ до чесної інформації", - підкреслив він.

При цьому Марчевський додав, що протестувальники також хотіли передати своє звернення до вищого керівництва країни, однак працівники посольства зробити цього не дозволили. 

"Дуже зручна позиція, коли "я не я і корова не моя". Це позиція нашої влади і без різниці - перебувають вони в Україні або тут в посольстві в Чехії. "Нічого ми не можемо зробити, це не в нашій компетенції", і так далі. Я не розумію, як це має працювати у них і як це працює. Але, я впевнений, що, якщо прийшли їхні співвітчизники з якимись вимогами, з ними точно треба поговорити", - зазначив він.

Проте, на думку Марчевського, лист, який написали представники української діаспори в Чехії, все одно знайде свого адресата.

"Ми, звичайно, передамо. Ми можемо його навіть в конверт кинути, в поштову скриньку. Сподіваємося, що його прочитають. Хотілося б якогось живого спілкування, звичайно. Але ніхто не вийде, на жаль", - підсумував він.

Нагадаємо, 2 лютого президент Володимир Зеленський підписав указ про застосування санкцій проти телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK. Згідно з указом, який набув чинності з моменту підписання, до телеканалів застосовані санкції протягом п'яти років. Це передбачає блокування мовлення всіх трьох телеканалів. 

26 лютого журналісти незаконно закритих президентом Володимиром Зеленським телеканалів об'єдналися і створили новий телеканал – "Перший Незалежний". Засновниками нового медіа стала група журналістів, які раніше працювали на каналах "112 Україна", NewsOne і ZIK. Але буквально через годину після початку мовлення влада незаконно відключила телеканал від ефіру

Екс-власник телеканалу "Перший Незалежний" Роман Любицький поширив брехливу заяву про те, що не має стосунку до продажу телеканалу медіахолдингу "Новини". Заява Любицького не відповідає дійсності, оскільки від його імені діяв уповноважений ним представник, а сам Любицький отримав оплату за продаж телеканалу "Перший Незалежний".

20 серпня були введені санкції проти головного редактора інтернет-видання "Страна.иа" Ігоря Гужви, компаній-видавців "Страны.юа", блогера і журналіста Анатолія Шарія, його дружини Ольги. В результаті були заблоковані видання "Страна.иа "і " Шарій.net". 

Провідні європейські політики, міжнародні та українські експерти та світові ЗМІ розкритикували указ Зеленського про припинення роботи телеканалів "112 Україна", NewsOne і Zik.

У зв'язку з незаконними діями влади журналісти звернулися до державного секретаря США Ентоні Блінкена щодо запровадження тотальної цензури та серйозної загрози свободі інформації в Україні, направили відкриті листи Європейському комісару з питань розширення і політики добросусідства з 2010 по 2014 рік Штефану Фюле і екс-президенту Польщі Олександру КваснєвськомуГенеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррешу, Верховному комісару ООН з прав людини Мішель Бачелет, спеціальному доповідачу ООН з питань заохочення та захисту прав на свободу думок та їх вільне вираження Ірен Хан та прес-секретарю Управління ООН з прав людини Марті Хуртадо. А Рада Європи порекомендувала журналістам незаконно закритого каналу "Перший Незалежний" звернутися до Європейського суду з прав людини у зв'язку з обмеженням свободи слова в Україні.

Також колективи медіа, незаконно закритих українською владою в особі президента Володимира Зеленського, зустрілися з Секретарем Сенату, віце-президентом Комітету закордонних справ, оборони та Збройних сил Жоелем Герріо, а також віце-президентом Комісії з конституційного законодавства, законодавства, загального виборчого права, регламенту та загального управління Сенату Франції Наталі Гуле. У ході зустрічі представники ЗМІ поінформували сенаторів про катастрофічну ситуацію зі свободою слова в Україні.

Крім цього, співробітники незаконно закритих українською владою телеканалів "112 Україна", NEWSONE, ZIK, а також "Перший Незалежний", який був закритий за листом заступника Голови СБУ без суду, і сайтів "Страна.иа "і " Шарий.net" прийшли на форум Ялтинської Європейської Стратегії у форматі YES Brainstorming 2021, який стартував 10 вересня в Києві, щоб розповісти про ситуацію зі свободою слова в Україні.

Журналісти закритих ЗМІ звернулися з листом до делегатів ПАРЄ, де розповіли про тиск влади на незалежні медіа в Україні і попросили дати свою оцінку. Підтримав їх і Фонд захисту свободи слова в Україні, голова якого направила лист президенту США Джо Байдену у зв'язку з переслідуванням владою незалежних медіа в Україні. 

У понеділок, 27 вересня, стартувала чергова сесія Парламентської асамблеї Ради Європи, де працювали журналісти "Першого Незалежного" та інформували її учасників про незаконні дії української влади щодо незалежних медіа, таких як "112 Україна", NEWSONE, ZIK," Перший Незалежний", а також видань "Страна.юа" і " Шарій.net".. У рамках засідання Асамблеї журналісти передали сотням європейських політиків, зокрема євродепутатам, делегатам ПАРЄ, працівникам МЗС, європейським політикам, міністрам і чиновникам різних країн листи, а також брошури, де детально розповіли про тиск на свободу слова в Україні.

Вже 12 жовтня в день саміту Україна-ЄС співробітники незалежних українських медіа "112 Україна", NewsOne, ZIK, "Перший Незалежний" провели акцію з метою привернути увагу гостей саміту до порушення свободи слова в Україні.

На одній з локацій - Бориспільській трасі, по якій учасники саміту їхали з аеропорту журналісти розгорнули плакати з написами українською та англійською мовами: "Перший Незалежний"," 112 Україна", NewsOne, ZIK, незаконно закриті владою. Зеленський знищує свободу слова в Україні". У журналістів були заклеєні роти. Також цього дня журналісти незаконно закритих українських медіа провели акцію під стінами Маріїнського палацу та на інших локаціях, які відвідають гості саміту.

Медійники, що висвітлюють саміт G20 в Римі, висловили стурбованість ситуацією з цензурою в Україні і підтримали незаконно закриті телеканали  "112 Україна", NEWSONE, ZIK," Перший Незалежний " та Інтернет-видання "Страна.юа" і " Шарій.net".

1 листопада журналісти незаконно закритих телеканалів "112 Україна", NewsOne, ZIK, а також видань "Страна.юа" і " Шарій.net" провели зустріч з представником посольства Німеччини Лукасом Бемом. В ході зустрічі представники медіа поінформували про тиск української влади на свободу слова в країні, а також надали міжнародний юридичний висновок групи французьких юристів за зверненням Фонду захисту свободи слова про незаконність закриття українських телеканалів "Перший Незалежний", "112 Україна", ZIK і NewsOne.

За останні місяці світові ЗМІ, європейські політики та експерти опублікували 120 969 матеріалів, присвячених цькуванню українською владою опозиції та незалежних телеканалів.