Світлана Крюкова: Скоро з президентом судитиметься половина країни через незаконні рішення РНБО

Світлана Крюкова
Світлана Крюкова Фото з відкритих джерел

- У ток-шоу "19 "Світлана Крюкова, заступник головного редактора видання "Страна.юа".

Як вам прес-конференція президента?

- У журналістиці починається дуже цікавий час. По-перше, президент вперше програв телевізору, що б там не писали підгодовані Ломи віце-президента пана Єрмака, як би не оцінювали його холеричний стан, але він вперше програв телевізору. Причому на очах у всієї країни і на очах різно налаштованих по відношенню до нього журналістів. І друге, він своїм хамством по відношенню до всіх присутніх і неприсутнім показав, що він підняв усіх журналістів на свій рівень, а для четвертої влади (для преси) – це вища форма задоволення. Він проявив емоції, показав, що він дивиться, читає, що він в курсі подій, що ці люди зіпсували йому особисте життя. В силу посадових обов'язків була змушена дивитися все і уважно спостерігала, як змінюється настрій президента в залежності від втоми. У більшості випадків, що дуже дивно, президент втрачав головну думку в кожному реченні. Видно було, що президент готувався, тому що очевидно було, що прозвучать питання про святкуванні дня народження Єрмака, про "вагнергейті", а, до речі, про офшори ніхто не запитав. Пролунало питання про санкції, і він на нього дуже неадекватно відреагував. В цілому, узагальнюючи, президент показав себе як людина, яка психологічно дуже розбалансована. Коли ти йдеш на зустріч з журналістом, то твоє найголовніше завдання як гаранта, керівника великої непростої країни в складний історичний час продемонструвати певну впевненість, спокій, низький градус дратівливості – це вміння тримати себе в руках в момент стресу. Коли у тебе з'являється словесний інтелектуальний опонент, тобі потрібно дослухати, що він говорить, відповісти йому так, щоб не стати жертвою його провокації. А журналісти завжди провокують. Незважаючи на те що там були досить сильні наші колеги, там не було складних питань, які б його вивели з себе. Але тим не менше він дозволив вивести себе з себе багаторазово. Людина за 2,5 роки так і не навчився струнко розмовляти – у нього дуже неграмотна мова. Для людей, які в своєму житті прочитали більше 20 книг, це очевидно. У нього брудна, сміттєва мова, яку він постійно розбавляє вставочками, щоб потягнути час. Так часто цим користуватися не можна. Незважаючи на те що це людина сценічного жанру, який повинен був би звикнути до великої публіки, до уваги – він до інтелектуальної серйозної бесіди не готовий. Я не уявляю собі, чи готовий він піти на інтерв'ю до сильного журналіста, який буде йому задавати питання другого-третього порядку, дотискати його з приводу кожної ситуації. Він відверто брехав з багатьох питань. Він не навчився тримати себе в руках.

-Хтось каже, що це провал, а комусь це "зайшло". "Слуги" позиціонують, що у нас щирий і відкритий президент, що президент як був людиною, так людиною і залишився.

- Дурна маніпуляція, яка вже не працює. Він довго позбувався образу Голобородька, демонструючи всім нам, що на велосипеді їздити на роботу він не буде, будуть перекривати дороги, він буде користуватися кортежами, послугами дорогої охорони, оточувати себе всілякими атрибутами розкоші, які насправді йому не потрібні, і дозволяти це робити своєму оточенню, яке хизується, хвалиться своїм новим статусом і новими можливостями. Він повинен визначитися - він хороший хлопець з серіалу? І відповідати цьому образу у вчинках. Розповідати на словах:" У мене ж діти, я їх давно не бачив " – це може розповісти кожен політик або людина, яка працює на благо Батьківщини. Дешева і примітивна маніпуляція: у всіх є сім'ї, у всіх є проблеми з часом, але він президент, людина, яка, за логікою, повинен вже навчитися впоратися з собою, зі своїм часом, зі своїм графіком.  Завдання правителя-організувати все: робочий час, емоції, костюм. Особливо, якщо ти мітиш на другий термін. Він користується цією маніпуляцією співчуття, щоб показати що? Нехай він поскаржиться тому Пенсіонеру, який під час заходу з нагоди річниці Голодомору підійшов і почав збирати хліб на пам'ятнику, який там за традицією розклали. Нехай він поскаржиться цьому Пенсіонеру, як йому важко живеться, як він дітей давно не бачив і як жахливі журналісти бігають за ним і заважають йому жити і працювати. Президент всю дорогу сидів і нив, як старіюча актриса, у якої сьогодні останній спектакль, але це не завдання президента – плакатися, викликати співчуття, розповідати про те, який він нещасний. Він весь час був в претензії, в пред'яві, в образі. І це головна емоція, яка в підсумку залишилася у глядача. Зараз вже багато хто почав розбиратися в політиці завдяки інформаційним каналам. Ось чому інформаційні канали закривати не можна. І чіпати не можна-люди до них звикають і завжди хочуть їх чути і слухати, і завжди підсвідомо будуть на боці журналістів, особливо в той момент, коли президент на них ображається або пред'являє до них якісь претензії, тому що за фактом він ці претензії не журналістам пред'являв, а народу. Ображений президент сидить і плачеться в прямому ефірі про те, як у нього щось не виходить.

- Які відчуття у вас від суперечки з Бутусовим?

- Президент почав сам атакувати Бутусова-він не дав йому можливості домовити питання. А Бутусов молодець. Як журналіст, він домігся вищого результату в тій роботі, яку він робив, тому що про нього і про цей сюжет говорять всі. Хамство президента обговорюють всі, і історія з "вагнергейтом" розгорілася як ніколи. Це репутаційно небезпечна зараз тема для ОП і самого президента. Це небезпечна і чутлива тема не тільки для пана Єрмака, а й особисто для Зеленського, тому що він вписався за Єрмака і так агресивно реагував на Бутусова. Не можна так реагувати-потрібно було підготувати якусь стриману відповідь, і якщо ти ненавидиш цю людину, то не треба його принижувати публічно і в черговий раз намагатися його публічно дискредитувати. Запросили ручного, підгодованого журналіста з "1 + 1", який почав читати моралі Бутусову. Є ціла маса моралізаторів з нашого цеху, які можуть розповісти про стандарти ведення шоу на "1+1". Але цього ніхто не робить. Ці підсадні качки виглядали вкрай негарно і убого. На відміну від Бутусова, який поставив президента на місце, причому публічно, звинуватив його в тому, що він бреде. Тим більше що він дійсно бреде.

- У чому була брехня?

- Зеленський у відповідях по "вагнергейту" суперечив сам собі в заявах, які він зробив раніше. Є епізод, де він відповідав по темі Трухіна, говорив, що немає експертизи по ДТП, що той не був за кермом. Цей епізод-максимально презентабельне відео брехні президента. А в ситуації з Бутусовим винні політтехнологи ОП, які не змогли підібрати правильні відповіді президенту до того, як розгорівся скандал. Він почав звинувачувати Бутусова, що той використовував інформацію від Бурби. Але, хто б що не говорив, У Бутусова досить хороші джерела в правоохоронних органах. Він завжди ділиться інсайдами. А мені, наприклад, плювати, хто мені надав інформацію, - має значення тільки достовірність цієї інформації і релевантність джерела.  Будь-який нормальний журналіст інформацію перевірить ще раз. Дурне звинувачення.

- Бурба, до речі, як і Бутусов, і Лерос, подає до суду на президента.

- Скоро з президентом судитиметься половина країни - у Верховному суді 400 позовів за фактом незаконних рішень РНБО. У тому числі і медійні позови від телеканалів, які закрили.  

- Так що, нарешті, Україна почула від президента по "вагнергейту"?

- Якщо ця операція була настільки погано спланована, то чому він про це не розповів раніше? Вони можуть розповідати, що це було таємно, але, знаючи цих товаришів, можу сказати, що для них немає нічого секретного, коли на цьому можна попіаритися або захиститися. Згадайте історію з Шереметом, коли вони всі побігли на прес-конференцію, організовану Аваковим. А це було таємно і недоречно в той момент, необачно, тому що згодом суд цих людей почав відпускати. Гриф секретності не є привід не розповідати про щось. Якщо все було так, як він розповідає, чому вони про це не розповіли заздалегідь?

- Ще одна конфліктна ситуація виникла з журналістом Ткачем.

- Дурна Історія, в якій використовувалися чергові маніпуляції: "діти, сім'я, я працюю більше всіх". Вони приходять на посаду на п'ять років-це дуже небагато. Це роки, які випали на його долю, як якийсь шанс, який він може для себе використовувати або не використовувати. Це п'ять днів народжень, п'ять Нових років-можна потерпіти і п'ять цих свят провести скромно? Це питання і до президента, і до Єрмака.

- Може, цей переліт на вертольотах в "Синьогору" ними і розглядається як"скромний відпочинок"?

- Він знаходиться під мікроскопом. Є невелика, але досить отруйна кількість журналістів, які за ним регулярно стежать. Журналісти, які стежать за ним і Єрмаком, відстежують один головний фактор: яким чином використовуються державні гроші, як часто президент користується можливостями використовувати бюджетний ресурс у своїх особистих цілях і чи має він право це робити. Зрозуміло, що як президент він має право на багато чого. Янукович вважав за можливе побудувати собі Межигір'я, хтось лазні будує, хтось мікроборд собі заводить - у кожного свій порядок атрибутів розкоші, який вони заводять. І на цьому вони завжди і "паляться". Вони регулярно знімають собі ресторани і запрошують впливових людей-навіщо? Президент розуміє, що за ним їздять, за ним стежать. Він зараз знаходиться в непростій інформаційній ситуації, оскільки він глобально в конфлікті з медіа-закриває канали, сайти, свариться з журналістами, на тлі цього щось відбувається, і він ще й ображається. Він розумів, куди він обирався? Так, так буде завжди, і буде і про Оман, і про все інше. До речі, а що там з оманськими інвестиціями?

- "А що там з оманськими інвестиціями?"- це вже мем, що не вимагає реакції.

- Так, а потім доводиться безглуздо виправдовуватися, крутитися, як вже на сковороді для того, щоб порозумітися з суспільством. Зберіться вдома, закрийтеся, проведіть маленьку вечірку-це обов'язково на вертольоті? Або там все-таки була якась зустріч? Може, вони в Буковель з'їздили, - ми ж не знаємо – - чи в Гуті він відпочивав? Може, він з Коломойським перетинався?

- Президент увійшов у конфлікт з конкретним холдингом і відкрито їх звинувачує мало не в пособництві в державному перевороті. До того його радники розповідали, що Путін буде нападати, а тепер у нас відбувається "державний переворот".

- Ця раптова прес-конференція носила головну мету-передати привіт Ахметову. Це обумовлено тим, що медіа-ресурси найбагатшої людини країни раптово поміняли свою тональність. Спостерігаю згущення емоцій і драми на каналі. Рейтинги у них почали зростати.

- Це закон жанру. Питання в тому, наскільки глядачі готові довіряти журналістам, які в повітрі перевзуваються.

- Я ставлюся до телеканалів, як до сцени, де різні талановиті люди вибирають своє амплуа. Я пам'ятаю, як крім нас і вас, і ще кількох журналістів інші придивлялися, ніс за вітром тримали, як же їм себе вести. Потім ОП благополучно корумпував частину редакцій. Ні для кого не секрет, що у нас є такий спосіб взаємодії, коли з Редакцією підписується контракт і вона не ставить погані новини про президента або про главу ОП Єрмака. Як правило, цим же виданням потім і дають інтерв'ю. Нам інтерв'ю не дають. На прес-конференції не запрошують, а якщо і запрошують, то задати питання можливості, як правило, немає.

- Так хто переможе у війні Ахметова і Зеленського?

- Зеленський не переможе в цій війні. Ахметов буде активно використовувати медійні ресурси. Саме завдяки Зеленському, нашому медійному президенту зараз журналісти стають основною інформаційною армією проти президента. Основними нападниками, в силу обставин, на каналі Ахметова стають журналісти. Глядацькою аудиторією це добре виглядає. Ахметов активно розігрівав свої інформаційні канали протягом півтора місяців-розігрів. Це були "вагнергейт", офшорний скандал, який активно коментували різні гості, яких до цього не запрошували на канали. На жаль, закрили три інформаційні канали, і частина гостей перекочували туди. Зеленський не домігся того, чого хотів. Він думав, що, закривши канали, він вирішив всі питання, тому що канали Ахметова лояльні, канали Пінчука нейтральні.

- Не тільки лояльні. Подейкують, що хотів контролювати інформаційну політику, що і викликало обурення людей. І розгорнули інформаційну політику в негативне русло для президента.

- І зараз у Зеленського залишається тільки "1 + 1" з його колишнім бенефіціаром Коломойським, який точно так само може розгорнути цей корабель. Коли зрозуміє, що на Зеленського ставку робити вже безглуздо. Так чи інакше це розігрівання мовлення значно вдарило по рейтингах президента. Ми як і раніше живемо в країні, де телевізор робить і знищує президентів за допомогою критики. За допомогою адекватного висвітлення об'єктивної дійсності.

- Після цієї прес-конференції рейтинг ще впаде?

- Однозначно. Перше, чого не розуміє президент, - журналісти не опоненти для війни.

- Які питання ви б поставили президенту?

- Для мене мрія-опинитися на серйозному глибинному інтерв'ю з президентом. Але я склала список питань, вони жартівливі: чи змогли ви, до екватора свого президентства, прочитати свою передвиборчу програму? Чи всі букви в ній зрозуміли? Чи змогли ви, за два роки своїх активних поїздок по країні, знайти хоча б одну "бабцю з гідною пенсією"? А корупціонера, який отримав реальний термін, знайшли? Скільки коштує не потрапити під санкції, або з вами не діляться? Де в Польщі мільйону заробітчан Шукати обіцяні вами оголошення про роботу в Україні? Скільки грошей ви не доплатили українському бюджету, роками користуючись офшорами? І хочу повторити своє запитання, яке я вже задала офшорному другу президенту, пану Шефіру: а чи не хочуть вони перевести свої гроші в офшорах на рахунки українських банків і спробувати сплатити податок? Коли чекати введення санкцій проти ваших офшорних друзів-подільників? Із зарплат у конвертах утримують податки? Коли простий учитель буде жити, як президент, а президент, як учитель? Ви називали домашнє насильство другою проблемою в країні після коронавірусу - вас дружина вдома б'є?

- Ну, це вже…

- "95 квартал" ж жартував, їм можна було.

- Вони вже так не жартують. Ви ж дивилися останні випуски, і враження не були позитивними.

Ви часто наважуєтеся суперечити "віце-президентам" Єрмаку і Данилову? Як вони вас за це карають? Ви вже пригледіли собі комфортну камеру, відремонтовану міністром юстиції Малюською? Це все жарти, і прошу ставитися до цього, як до фейлетону.

style="text-align: justify;">- А що б побажали президенту?

- Найняти хорошого психологічного консультанта і поміняти антидепресанти, якщо він ними користується.

- Дякую.