Вимагали від влади повернути в ефір 112 Україна, NEWSONE, ZIK і "Перший Незалежний": українська діаспора протестувала в Празі проти закриття телеканалів

1
NewsOne

Діаспора - за свободу слова. Понад 150 українців, які живуть в Чехії, у вівторок, 7 грудня, зібралися біля вітчизняної дипустанови в Празі і вимагали не чинити тиск на телеканали в Україні.

"Ми організували цю акцію на знак протесту сьогоднішньої, я не побоюся сказати, диктатури влади, яка, на жаль, не дає інформацію. Вона беззаконно, без жодного на те права, закриває канали, на яких говорять правду. Я не буду пояснювати, чому це роблять, але, на жаль, це відбувається", - зазначив один з організаторів акції Олександр. 

Присутні на протест представники української діаспори розповіли, що раніше дізнавалися про новини з Батьківщини в ефірах українських мовників, зокрема, "112 Україна", NEWSONE, ZIK і "Першого Незалежного". Але після незаконного закриття цих каналів втратили доступ до різнобічної інформації. У зв'язку з цим вони виступили із закликом до української влади відновити роботу цих медіа.

"Я прийшов підтримати наших людей. Взагалі хотів би донести до нашого українського керівництва і Зеленського, який розгорнув боротьбу з незалежними ЗМІ, які критикували його діяльність, наклав на них цензуру, мене як молодь це особливо турбує, тому що я перебуваю на чужині і хотів би знати, що відбувається на рідній землі", - сказав учасник акції Олександр. 

За словами Ангеліни, яка також сьогодні прийшла під українське посольство в Празі, їй "дійсно не вистачає цих телеканалів, тому що це одні з українських телеканалів, які ми переглядали, які ми мали можливість бачити, і це канали, які доносили до нас трохи інший погляд, ніж всі інші. Ми хочемо мати можливість порівняти, а не тільки чути одну чітку думку, яку нам диктує влада. Тому ми закликаємо припинити цей тиск і дати нам свободу слова". 

Учасники акції впевнені, що те, що зараз відбувається в Україні не є свободою слова, яка цінується в Європі.

"Хотіли, як краще, а вийшло, як завжди. Взяли закрили канали, сказали, що йдемо в Європу, а зробили все навпаки. Тепер люди теж вже не спокійні, вдома твориться ще гірше, ніж тут з нами", - сказав учасник акції Вадим. 

Всього на мітинг на підтримку незаконно закритих в Україні телеканалів прийшло понад 150 осіб. Поспілкуватися з людьми прибув генпродюсер телеканалу "112 Україна" Артем Марчевський.

"У діаспори є лист з вимогами цілком зрозумілими. Для мене і для будь-якого українця вони дуже прості - це зупинити тиск на опозиційні телеканали, зупинити тиск на опозиційних політиків і почати вести нормальну політику внутрішню і зовнішню. Вони змушені дивитися такі канали як Росія 24, Росія 1. Тому що вони дивляться як все добре по новинах по українських телеканалах, а потім дзвонять додому, до своїх родичів і вони їм розповідають як все є насправді. І як вони можуть вірити цим новинам, якщо президент Зеленський по розповідає як все добре. А потім вони телефонують додому в Закарпатську або Житомирську область, а там розповідають їм, що у них мізерні пенсії і не вистачає грошей заплатить за газ або за світло. Тому звичайно вони вимагають повернути телеканал в ефір", - сказав він. 

Присутні хотіли передати лист особисто послу, але ніхто з керівництва дипустанови до них не вийшов, тому залишили повідомлення в ящику для звернень.

"Насправді я дуже вражений тією кількістю людей, які одномоментно за покликом серця зібралися тут під посольством України в Празі. Це свідчить про те, що людям не вистачає достовірної інформації, яку вони отримували за допомогою наших телеканалів. Поговоривши тут з деякими людьми, я дізнався, що вони дивилися 112 Україна, NEWSONE, ZIK і у них були улюблені передачі", - зазначив ведучий UkrLive Андрій Лащ. 

Відзначимо, щоб ознайомитися з ситуацією зі свободою слова в листопаді прибули в Україну німецькі депутати різних рівнів. Зокрема Максиміліан Кра-член Європарламенту, Петро Бистронь-представник Бундестагу, і Ульріх Зінгер-депутат місцевого парламенту Баварії. Вони зустрілися зі співробітниками незаконно закритих телеканалів і обговорили утиски ЗМІ в Україні. Ще раніше журналісти незаконно закритих телеканалів та інтернет-видань звернулися з листом до учасників Великої двадцятки, щоб ініціювати обговорення знищення свободи слова в Україні. До цього євродепутати Максиміліан Кра і Тетяна жданок у Страсбурзі зустрілися з працівниками незаконно закритих медіа і висловили солідарність з ними. А на дебатах у Сенаті Франції сенатор Наталі Гуле відзначила незаконність припинення роботи телеканалів. Наприклад "Перший Незалежний" закрили через годину після виходу в ефір за листом заступника Голови СБУ. На утиски засобів масової інформації в Україні відреагували в ООН, ОБСЄ, ПАРЄ та Раді Європи. А також в неурядових організаціях Freedom House і "Репортери без кордонів". Колективи незаконно закритих медіа-передали листи президенту США Джо Байдену, канцлеру Німеччини Ангелі Меркель, третьому президенту Польщі Олександру Кваснєвському та іншим світовим лідерам і політикам.