Законопроєкт і меморандум про зниження "зелених" тарифів лобіює інтереси певних галузей ринку, – глава правління CNBM

Джейсон Джанг
Голова правління CNBM International Corp Джейсон Джанг РБК-Україна

Ухвалений Верховною Радою у першому читанні законопроєкт №3658 про зниження "зеленого" тарифу, а також меморандум із деякими учасниками ринку відновлюваної енергетики, який ліг в основу цього законопроєкту, є несправедливими та лобіюють інтереси певних галузей ринку. Таку думку в інтерв'ю "РБК-Україна" висловив голова правління CNBM International Corp Джейсон Джанг.

Нагадаємо, один з найбільших гравців на ринку сонячної енергетики України – китайська держкорпорація CNBM – не стала підписувати меморандум, оскільки вважає його дискримінаційним. Справа в тому, що законопроєкт та меморандум припускають зниження на 15% тарифу для всіх сонячних електростанцій потужністю понад 1 МВт, які введені в експлуатацію до 2020 року. Однак для компаній CNBM тариф вже був знижений у 2015 році на 44%. Крім того, причиною кризи в енергетиці, який змушує уряд ініціювати зниження тарифів, вказане неконтрольоване зростання генерації з ВДЕ у 2018-2019.

"Наша компанія з 2013 року не ввела в експлуатацію жодного нового кіловата потужності. Не кажучи вже про те, що вартість обладнання в роки, коли ми його купували і встановлювали, була кратно вищою, і відповідно, окупність інвестицій значно довшою. Тобто проблему хочуть вирішити за рахунок тих, хто її не створював", - каже Джанг.

За його словами, "навіть неозброєним оком видно, що в меморандумі відстоюються інтереси тільки однієї частини ринку – вітрових електростанцій".

"При цьому тиск на сонячні проєкти – колосальний. Наприклад: граничний тариф встановлюють тільки для СЕС, ВЕС окремого граничного тарифу немає – тобто тарифи для всіх СЕС будуть знижені на 15%, а тарифи для "старих" ВЕС (до 2017 року) знижені не будуть; знизять відповідальність за небаланси, для СЕС прописана при похибці 5%, а для ВЕС – допускається 10%; для СЕС скасовуються pre-PPA, для ВЕС - зберігаються (pre-PPA - це фіксація тарифу, яка дозволяє уникнути аукціонів). У нас таких пільг і не було – ми не володіємо pre-PPA, тому ми тут сторонні спостерігачі. Враховуючи всі ці чинники, не дивно, що документ підписали тільки "вітрові" асоціації", - підкреслив він.

За словами Джанга, позицію CNBM та Посольства КНР в Україні Міністерство енергетики та інші уповноважені урядом особи ігнорують – компанію не запрошували до обговорення зниження тарифів, а на листи та пропозиції не відповідали.

Таке положення справ CNBM розглядають як перешкоду для подальших інвестицій в Україну. "CNBM інвестувала в Україну близько $1 млрд у вигляді обладнання та товарних кредитів, але ще кілька років тому готова була вкласти ще $2 млрд, причому не тільки в ВДЕ, але й у вугільну галузь і енергетичне машинобудування. Але спочатку ми отримали волюнтаристське рішення про зниження тарифу на 44%, потім були спроби рейдерського захоплення наших об'єктів, тепер ми бачимо нову ініціативу про зменшення тарифів у той час як інвесторам обіцяли їх незмінність до 2029 року. Все це позбавляє інвестиції в Україну будь-якого сенсу", - сказав Джанг.

За його словами, якщо компроміс не буде знайдений – CNBM буде захищати свої законні інтереси у міжнародних інстанціях.