Законопроєкт про інвестиції захистить внески, але вдарить по ринку нерухомості, – експерт

Нерухомість
з відкритих джерел

Законопроєкт №5190 "Про гарантування речових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому" може убезпечити внески громадян у нерухомість. Водночас первинний ринок забудови може дещо "просісти", а лобі забудовників у парламенті з високою ймовірністю чинитиме спротив ухваленню документа. Про це пише Наталія Лебідь у матеріалі "Захист грошей вкладників та прозорість забудовника. Сім новацій для покупців квартир" для 112ua.tv.

Адвокат з нерухомості Євгенія Матросова відзначає як позитив те, що законотворець має намір зобов’язати забудовника надавати повну та вичерпну інформацію про себе.

"Бо зараз отримати інформацію про девелопера, щоб надати клієнту розгорнутий юридичний аналіз, доволі складно. Мені доводиться проводити справжнє розслідування щодо забудовника, надсилати адвокатські запити до органів архітектурно-будівельного контролю, щоб зрозуміти, з ким я маю справу. А без розуміння цього не отримаєш відповідь на питання, варто чи ні інвестувати у цей об’єкт", – цитує експерта автор матеріалу.

Також вона позитивно оцінює те, що законопроєкт передбачає систему штрафів за надання недостовірної інформації про об’єкти. Планується, що штрафи стягуватиме "центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері державного контролю за дотриманням законодавства про захист прав споживачів".

До плюсів документа Матросова також відносить реєстрацію кожної квартири в ЖК, що зводить забудовник, як окремого об’єкта майнових прав. Це захистить інвестора та його внесок, адже досі йшлося переважно про захист самого девелопера.

Експерт зазначає, що вимога до забудовника створити певну фінансову подушку безпеки під кожний ЖК (аби уникнути несподіваного банкрутства девелопера) може не сподобатися багатьом учасникам ринку. Через це лобі забудовників у парламенті, можливо, перешкоджатиме ухваленню документа. Первинний ринок забудови може дещо "просісти", прогнозує Матросова.

Із засторогою ставиться вона і до наміру авторів ввести посередника між покупцем та продавцем нерухомості. В законопроєкті йдеться про спеціальні фонди, котрі виконуватимуть цю функцію, однак не прописано, про які фонди йде мова, яка у них форма власності. На додачу до цього його імплементація потребує внесення змін до цілої низки кодексів, передусім – до закону України про державну реєстрацію речових прав.