Із 1 травня на газ для населення може бути встановлено фіксовану ціну на рік 7,86 грн/куб. м, - Асоціація постачальників енергоресурсів

Тарифи на газ
Фото з відкритих джерел

Згідно з проэктом постанови, яку минулої п'ятниці схвалила Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), анонсовані прем'єр-міністром Денисом Шмигалем річні контракти стають обов'язковими. При цьому якщо уряд не ухвалить жодних рішень щодо лібералізації ресурсу "Укргазвидобування", ціна у постачальників газу може виявитися вище урядових 6,99 грн/куб. м - близько 7,86 грн куб./м.

Про це Олена Голубєва пише в статті "Перехід на рік: як змінюються правила постачання газу населенню і якою буде ціна блакитного палива" на сайті 112ua.tv з посиланням на першого заступника голови правління Асоціації постачальників енергоресурсів Євгена Нацвін-Степанова.

"Якщо до квітня не вжити жодних дій (не зобов'язати "Укргазвидобування" укласти контракти з постачальниками), то ціна на газ у рамках річного контракту у багатьох постачальників, скоріш за все, виявиться вище позначки в 6,99 грн. На цей момент рівень ціни на біржі та за імпортними контрактами вище цієї позначки. Так, наприклад, вартість купівлі ресурсу травня на УЕБ становила 7100-7200 грн. ПГНК продавала по 7100 грн, а "Нафтогаз Трейдинг" - по 7200 грн. Плюс витрати на транспортування газу магістральними газопроводами (164 грн за 1 тис. куб. м) і маржа постачальника (приблизно 500-600 грн на 1 тис. куб. м). Таким чином, виходить вже 7864 грн за 1 тис. куб. м", - розповів 112ua.tv Євген Нацвін-Степанов.

Він наголосив на тому, що після ціни 6,99 грн/куб. м, за якою населення платило за газ від січня, ціна 7,86 грн/куб. м "однозначно викличе нову хвилю невдоволення".

Ресурс "Укргазвидобування" - головне яблуко розбрату газового ринку. За даними учасників ринку, собівартість газу УГД не перевищує 2700 грн/куб. м. За якою ціною "дочка" продає газ "Нафтогазу", є таємницею за сімома печатками, кажуть вони. Однак судячи з цін, до яких, на відміну від інших учасників ринку, опускалася держкомпанія, вона набагато нижче ціни на імпортний газ, на який усі орієнтуються. Учасники ринку неодноразово звинувачували "Нафтогаз" у тому, що з метою переманити якомога більше побутових клієнтів він демпінгує, що відбувається завдяки доступу до дешевого ресурсу "Укргазвидобування", на яку припадає до 70% видобутку в країні.

Минулого тижня стало відомо, що з ініціативи в. о. міністра енергетики Юрія Вітренка Кабмін дав доручення Мінекономіки підготувати проєкт змін, згідно з яким "Укргазвидобування" має розпочати реалізацію газу власного видобутку постачальникам природного газу та виробникам теплової енергії для потреб побутових споживачів за фіксованою ціною з 1 квітня 2021 року по 30 квітня 2022 року. Влада повинна вкластися саме в цей термін підготовки та затвердження відповідного регуляторного акту, щоб постачальники встигли укласти контракти з УГД і повідомити про фіксовану ціну на газ на рік своїм споживачам до 25 квітня. Це, згідно з проєктом постанови, яку схвалила НКРЕКП, крайній термін публікації цін базового річного продукту. Ціни базового річного продукту, які буде оголошено постачальниками 25 квітня, діятимуть з 1 травня 2021 року до 30 квітня 2022 року. При цьому споживачів, які купували газ у рамках інших пакетів, буде переведено на фіксовану ціну автоматично. Якщо вони захочуть змінити умови, повинні будуть укласти новий договір про приєднання. Однак у цьому випадку повернутися назад на річний продукт не зможуть до 30 квітня 2022 року.