Новини » Суспільство Читать эту новость на русском

Постковідний синдром: Як розпізнати симптоми та відновитися після коронавірусу

Перший Незалежний

Перший Незалежний

постковідний синдром
Фото з відкритих джерел

Постковідний синдром може тривати кілька місяців

Багатьом людям важко повернутися до звичного життя після перенесеного коронавірусу. Протягом кількох місяців у них можуть спостерігатися кашель, задишка, різноманітні розлади та інші симптоми. З постковідним синдромом стикаються особи різного віку, а заздалегідь дізнатись, як конкретна людина перенесе захворювання – неможливо. Однак, можна знизити ризики ускладнень. Про те, як розпізнати недугу і відновитися після коронавірусу, розповідаємо далі. 

Що таке постковідний синдром

Постковідний синдром - нездужання після перенесеної коронавірусної інфекції COVID-19. Воно виникає через три місяці після початку інфікування, триває не менше двох місяців і не може бути пояснено альтернативними діагнозами, йдеться у визначенні Всесвітньої організації охорони здоров’я. 

За даними ВОЗ, із наслідками СOVID-19 стикаються до 20% хворих на коронавірус. У 2,3% пацієнтів нездужання триває довше 12 тижнів.

Новини за темою: Постковідний синдром може тривати від місяця до року: Які симптоми
 

Постковідний синдром може впливати на дихальну та нервову системи організму людини. Зокрема, він викликає нейрокогнітивні розлади, розлади психічного здоров'я, порушення обміну речовин, серцево-судинні розлади, шлунково-кишкові розлади тощо.  

Британські дослідження показали, що у кожної п’ятої людини із позитивним тестом  на коронавірус постковідний синдром може тривати протягом 5 тижнів, у кожної десятої – протягом 12 тижнів. 

Симптоми 

Ознаки, які виникають після перенесеної коронавірусної хвороби, неможливо пояснити жодним діагнозом. Наразі не існує вичерпного переліку симптомів та станів, характерних для постковідного синдрому. Їхній спектр широкий і постійно оновлюється та доповнюється. Ці симптоми можуть коливатися або рецедувати. 

Однак, у Міністерстві охорони здоров’я окреслили основні прояви постковідного синдрому:

 • втома;
 • задишка; 
 • труднощі з концентрацією уваги; 
 • болі в суглобах;
 • стенокардія;
 • випадіння волосся тощо. 

Постковідний синдром характеризується тривалим відновленням після інфікування COVID-19. Серед інших клінічних проявів виділяють тривалий кашель, втрату смаку та нюху, порушення сну та свідомості, тривожність, депресію, головний біль та розлади ендокринної системи.

Новини за темою: ВООЗ офіційно дала визначення постковідного синдрому: Які симптоми

У МОЗ зазначили, що симптоми зазвичай легкі і помірні, а з часом стан людини  покращується. Та цей синдром може погіршити стан пацієнтів з хронічними захворюваннями, як-от діабет і хвороби нирок. Також він може призвести до розвитку нових інфекційних захворювань, таких як туберкульоз.

Вплив на дітей

У Німеччині група вчених провела дослідження і з'ясувала, що діти від п’яти до 17 років також відчувають постковідний синдром. У них він проявляється в тривожності, швидкій стомлюваності та головних болях. Також у дітей може спостерігатися безсоння, порушення пам'яті та концентрації уваги.

"До найбільш частих проявів постковідного синдрому у дітей належать утома, тривожність, депресія, головний біль і болі в животі, а також соматичні розлади", - підкреслили вчені.

Результати дослідження показали, що у дітей, які перехворіли на коронавірус, спостерігаються порушення нервової системи і психіки. Пацієнти, які перенесли COVID-19 у важкій формі, можуть мати більш серйозні наслідки, зокрема розвиток діабету. Підлітки найчастіше скаржаться на запаморочення і втрату свідомості. 

Новини за темою: Вакциновані люди удвічі рідше страждають від постковідного синдрому, - дослідження

Рідше у дітей після COVID-19 помічали артрити та синдром Рейно. Останній характеризується болем або онімінням в кінцівках. До цього синдром Рейно діагностували у пацієнтів після 30 років.

У ході спостереження науковці вивчили дані майже 12 тисяч дітей, які перехворіли на коронавірус у різних формах. Дослідження має поки статус попереднього і на нього чекає обговорення в медичній спільноті. 

Як відновитись після коронавірусу

У Міністерстві охорони здоров’я підкреслили, що інструкції чи рецепта швидкого відновлення на сьогодні немає. Усе залежить від перебігу захворювання та індивідуальних особливостей кожного пацієнта.

Однак, для пацієнтів, які перехворіли на коронавірус, є кілька базових рекомендацій:

 • дотримання режиму сну;
 • збалансоване харчування; 
 • помірна фізична активність; 
 • вправи для тренування мозку та когнітивних здібностей;
 • прогулянки на свіжому повітрі.

У МОЗ також закликали громадян звертати увагу на лікування проявів хронічних хвороб. 

“Варто консультуватись із сімейним лікарем щодо свого стану. Не соромтесь поділитися своїми тривогами чи обговорити ті скарги і симптоми, які виникли у вас після захворювання COVID-19”, - ідеться у повідомленні. 

Новини за темою: Постковідний синдром становить загрозу для здоров'я: Як він виникає та чим його можна побороти

У відомстві додали, що зменшити ризики потрапити у лікарню може допомогти вакцинація проти коронавірусу. Міністерство охорони здоров'я рекомендує вакцинуватися через 28 днів (чотири тижні) після одужання від COVID-19. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.NEWS

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.