Зеленський і Коломойський проти Ахметова: Які шанси сторін у цій боротьбі?

Андрій Головачов

Андрій Головачов

Ахметов та Зеленський
За підсумками протистояння з Ахметовим, Зеленський остаточно втратить шанси на другий термін 24 канал

Сталося те, що рано чи пізно обов'язково мало статися: Президент України Володимир Зеленський і бізнесмен Ігор Коломойський зійшлися з бізнесменом Рінатом Ахметовим в непримиренній боротьбі.

Про це пише Андрій Головачов на своїй сторінці в Facebook.

Ця боротьба буде лихоманити все суспільство і складе основний зміст української політики до кінця каденції Зеленського і навіть після його відходу.

Але перш ніж спробувати відповісти на питання ХТО ПЕРЕМОЖЕ, треба спочатку зрозуміти:

А в чому, власне, суть протиріч цих двох кланів?

Чому вони не на жарт зчепилися?

І тут важливо зрозуміти, що в Україні існує так звана проблема Ахметова. Це екзистенціальна проблема, тобто проблема, яка має об'єктивний характер, і вона відбивається на житті всього суспільства. Суть "проблеми Ахметова" полягає в наступному.

Ахметов оперує на так званих "соціально чутливих" енергетичних ринках (тарифи), де відсутня вільна конкуренція і де ринок регулюється постановами уряду, Міністерства енергетики, НКРЕ, Мінінфраструктури, Укрзалізниці та законами ВР. Такі ринки називаються адміністративними. На адміністративних ринках рентабельність бізнесу вирішальною мірою залежить саме від адміністративно-політичних рішень. Однією постановою або одним законом можна зробити рентабельність бізнесу Ахметова 20%, а можна і 60%. А можна і мінус 10%. Тобто бізнес Ахметова дуже вразливий до політичної кон'юнктури. При бажанні будь-який бізнес, який оперує на адміністративних ринках, уряд може швидко знищити або просто підпорядкувати собі. Тому єдиною правильною стратегією поведінки на такому ринку є збільшення своєї частки ринку до максимально можливої, аж до монополії, що б бізнес міг захищатися від популізму уряду за допомогою шантажу. І Ахметов саме це і зробив: його частка на ринках енергетики, поставках вугілля, замовленнях послуг на ринку жд перевезень настільки велика, що уряд не може нагнути його просто так на догоду своїм популістським гаслам.

А будь-який президент (і його уряд) завжди знаходиться між двох вогнів: між громадянами, яким він, як популіст пообіцяв низькі тарифи і Ахметовим, який хоче якомога більш високої рентабельності свого бізнесу. Ці протиріччя непримиренні і завжди приводили і будуть призводити до конфліктів між урядом і Ахметовим.

Новини за темою: Змова Зеленського з Коломойським: У Раді оформилася нова коаліція

Ось це і є "проблема Ахметова". Вирішити її не просто. І вже тим більше її не вирішити чисто адміністративними методами, наїхавши на Ахметова, як намагається зробити Зеленський.

З "проблемою Ахметова" стикалися всі президенти і всі уряди і всі зламалися. Порошенко теж спочатку намагався воювати з Ахметовим, але досить швидко усвідомив безперспективність цього і домовився з ним про формулу Роттердам+, красиво взувши всіх українців.

Отже, "проблема Ахметова" носить об'єктивний, екзистенційний характер і обумовлюється тим, що наша держава, олігархічна за своєю природою, за 30 років так і не захотіла створити чисту конкуренцію на ринках газу, вугілля, ЕЕ, і т. п. А по-друге, тим, що в країні не працює антимонопольне законодавство і Ахметов зміг зосередити в своїх руках величезні частки ринку, ігнорувати які не в змозі жоден уряд.

І по-третє, для того щоб захистити свій бізнес від політичних ризиків Ахметов просто зобов'язаний мати свою частку контролю над ВР і урядом. До речі, Ахметов змушений нести величезні витрати щоб контролювати політиків, силовиків і чиновників і тому він наполягає на високій ренатбельності свого бізнесу. Це і є класичне олігархічне замкнуте коло. Це класична модель олігархічного бізнесу, який, власне, бізнесом то і не є.

Але проблема не в Ахметові, а в тих правилах гри, які держава встановила на адміністративних ринках. Якщо, наприклад, націоналізувати бізнес Ахметова і продати його якійсь західній компанії, то нічого не зміниться. Західна компанія, маючи таку величезну частку ринку, зможе пролобіювати свої ціни і доведе що вони "ринкові" і "економічно обгрунтовані". І наїхати на західну компанію, як зараз Зеленський наїжджає на Ахметова, наш уряд не зможе: швидко отримає грізний лист від всесильного посольства.

"Проблему Ахметова" можна вирішити тільки заміною адміністративних ринків на чисті ринку з вільною конкуренцією і запуском функції антимонопольного комітету. Це єдиний шлях. Він складний, вимагає завзятості і політичної волі. І, до речі, Захід вказує саме на цей шлях у боротьбі з олігархами. Тобто інституційний шлях боротьби, а не адміністративний. Захід чудово розуміє, що закон "про деолігархізацію" не має нічого спільного з інституційними методами боротьби з олігархами і має на меті лише боротьбу за владу Зеленського адміністративними, тобто незаконними методами, за допомогою узурпації влади.

Новини за темою: Узурпація влади Зеленським, або Як втримати рейтинг за допомогою РНБО

Положення Зеленського в боротьбі з Ахметовим ускладнюється тим, що в цій боротьбі він спирається на Коломойського. ІВК - це другий класичний олігарх, який має сильні позиції на адміністративному ринку виробництва нафти і нафтопродуктів. ІВК, подібно Ахметову, всіляко намагається підняти мита на імпорт нафтопродуктів. Крім того, інтереси Ахметова і Коломойського конфліктують на ринку ее. Коломойський хоче адміністративно опустити ціну для своїх феросплавних заводів, а Ахметов хоче заборонити імпорт ее з Росії щоб тримати внутрішню ціну якомога вище. Причому і Ахметов і Коломойський, коли намагаються накласти заборону на імпорт нафти і ее з Росії вдаються до допомоги "патріотичних депутатів". Не за безкоштовно, звичайно.

Ще раз, суть конфлікту: Зеленський бажає виконати свої популістські зобов'язання за рахунок Ахметова. Ахметов з цим не згоден.

Які шанси сторін у цій боротьбі?

Можу відразу заявити, що "чисту" перемогу здобути не в змозі жодна сторона. Тобто Зеленський і Коломойський не зможуть знищити бізнес Ахметова і нагнути його, що називається по беззаконню за допомогою апарату РНБУ і слухняну Венедіктову. Просто наша правоохоронна і судова системи настільки розвалені і недієздатні, що їм не те що Ахметов не по зубах, вона не в змозі нічого зробити ні з Н. Савченко ні, з Марусею Звіробій. Ахметов таку правоохоронну систему, як Паніковський продасть, купить і ще раз продасть, але вже дорожче.

Крім того, у Зеленського немає жодних шансів завалити Ахметова, спираючись на допомогу Коломойського. Це навіть не вимагає пояснення. Це просто нерозумно і відверто комічно. Це політика в стилі Вечірнього Кварталу.

Ахметов вже не приховує, що збирається достроково прибрати Зеленського. Але йому це не вдасться, тому що Ахметов не в змозі створити таку політичну силу і знайти такого лідера, який би зміг би представити зараз реальну альтернативу популістові Зеленському. Нічого, крім відрази у людей не викликають ті політичні персонажі, яких Шустер збирає на свої посиденьки по п'ятницях.

Тому, очевидно, після того, як напруження стратою дійде до точки кипіння, сторони підуть на компроміс. Для мене цілком очевидно, що Зеленський не готовий до жорсткої боротьби з Ахметовим. Це легко бачити по тому факту, що Зеленський намагається залякати Ахметова. Лякає його Венедіктовою з її 200 кримінальними справами, лякає тимчасовими адміністраціями вДТЕК Ахметова, лякає відновленням справи Роттердам+, лякає санкціями РНБО. А будь-який психолог вам доведе, що той хто лякає, то дуже боїться боротьби і не бажає її. Той факт, що Зеленський не наважився негайно вислати Шустера з країни, - а це треба було обов'язково зробити, якщо ти налаштований на рішучу боротьбу, - красномовно підтверджує невпевненість президента.

Зеленський дуже боїться Ахметова, боїться що він акумулює всі опозиційні сили проти Зеленського і профінансує Майдан і тому не Зеленський, а Ахметов визначатиме ту грань, за якою пройде компроміс. Втім, є невелика ймовірність і дуже сумного сценарію для Зеленського.

В цілому я прогнозую, що за підсумками протистояння з Ахметовим, Зеленський остаточно втратить шанси на другий термін і його рейтинг продовжить падати до непристойного рівня і його почнуть просто бити.

Питання, однак, залишається відкритим:

"Так як же провести деолігархізацію країни?"

Ліки, запропоновані Зеленським (а я просто переконаний, що це ідея Коломойського!) гірше хвороби і цілком може привести до наступного або останнього Майдану.

Андрій Головачов

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.NEWS

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.