Новий штам COVID-19 "Омікрон": Коронавірус виробляє імунітет до вакцин?

Олександр Коляда

Олександр Коляда

Омікрон
Втрата смаку і нюху властива всім іншим штамам вірусу, але не помічена у хворих новим Омікрон-штамом з відкритих джерел

Новий штам коронавірусної інфекції COVID-19 "Омікрон" викликає сильне занепокоєння у світовій спільноті. Що відомо про новий варіант вірусу?

Про це пише Олександр Коляда на своїй сторінці в Facebook.

Як відомо, грецька абетка не закінчується буквою дельта. Нові варіанти вірусу виникали і до сьогодні, і виникатимуть. Один із них - антигерой минулого тижня.

Уперше його виявили у зразку, узятому 9 листопада 2021 року в Південній Африці, де останнім часом сильно збільшується кількість випадків. Зараз робоча група ВООЗ відносить цей варіант вірусу до тих, що викликає побоювання. Це такий певний статут вірусу, якщо у нього досить потенційно шкідливих властивостей, йому надають це звання. Зараз у цій групі він став п’ятим, після "Альфи", "Бети", "Гами" та "Дельти".

Поки що головне, чим може бути небезпечний новий варіант, це підвищена швидкість передачі.

Так, в одному регіоні ПАР, де зараз відбувається спалах цього варіанту, у середньому людина заражає 1,5 нових людини. А з цим варіантом - цілих 2. Ця різниця може здаватися дрібною, але вона здатна сильно прискорити поширення вірусу.

Новини за темою: Повторне зараження COVID-19: Про мутацію вірусу та зникнення імунітету

Само собою це не привід для паніки, тому що ми пам’ятаємо історію з мутацією вірусу D614G, яка теж поширювалася швидше за інших навесні та влітку 2020 року, але не додавала тяжкості перебігу захворювань. Але новий варіант зафіксував випадки, коли вірусом заражається вакцинована людина (у ПАР основна вакцина Johnson & Johnson), а це може бути вже серйозніше. Але такі властивості були і в інших варіантів вірусу. Важливо не те, що він таке вміє, а те, як часто це робить. Тобто, який відсоток захисту від цього варіанта дає кожна з вакцин. Це поки що невідомо. Імовірність того, що вакцини зовсім не захищають від нового варіанта, - дуже й дуже незначна. Швидше за все, ми отримаємо зниження ефективності деяких вакцин на якийсь відсоток.

Сам варіант B.1.1.529 відрізняється від першого варіанта вірусу з Уханю, про який ми вже встигли забути, великою кількістю мутацій, які виникали й накопичувалися поступово. У спайк-білку, яким вірус кріпиться до наших клітин, у нового варіанта аж 32 мутації, кожна з яких може змінювати властивості вірусу. Така кількість генетичних замін могла виникнути через еволюцію вірусу в організмі людини, що довго хворіє, або людини зі зниженим імунітетом, наприклад, при СНІД. У таких людей вірус може розмножуватися в тілі однієї людини понад 150 днів, і за цей час проходити кілька етапів своєї еволюції. Відома вірусологиня з Університету в Йоганнесбурзі, Пенні Мур, каже, що може виявитися, що вірус уникає не тільки антитіл, а й Т-клітинної відповіді. Але результатів досліджень іще ніхто не бачив.

Омікрон
Перше зображення білка нового штаму коронавірусу "Омікрон" з відкритих джерел

Ще раз хочу уточнити, що поки ми нічого не знаємо про тяжкість хвороби, викликаної ним, або особливості перебігу захворювань. Вона може виявитися як зниженою, так і підвищеною. Ось кілька мутацій, які нас насторожують у цьому вірусі, і від яких можна чекати на неприємності:

  • Декілька мутацій в RBD і NTD доменах дають йому стійкість до нейтралізувальних антитіл.
  • Комбінація H655Y+N679K+P681H у місці розрізання фурином може давати підвищену здатність до проникнення в клітину, а відтак пояснювати підвищену швидкість передачі між людьми.
  • Делеція в nsp6 - на кшталт делецій в альфі та беті може бути пов’язана з ухиленням від інтерферонової відповіді, і також упливати на швидкість передачі між людьми.
  • Мутації R203K та сусідня G204R у білку нуклеокапсиду, які є у "Альфи", "Гами" та "Лямбди", можуть подарувати йому й підвищену заразність.

Новини за темою: Більше тисячі різних мутацій: Чому коронавірусів так багато і чому вони небезпечні?

На сьогодні ми маємо п’ятий потенційно небезпечний варіант, який уже трохи розповзся світом і виявлений не тільки в Африці. У ньому особливо багато мутацій, комбінація яких може призвести до посилення його патогенних властивостей. Є підстави вважати, що він може поширюватися швидше за "Дельту" і ним можуть заразитися вакциновані. Але ми нічого не знаємо про тяжкість викликаного ним захворювання або нові симптоми. Як завжди, потрібні нові дослідження.

Олександр Коляда

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.NEWS

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.