Новини » Суспільство Читать эту новость на русском

Загроза із Південної Африки: Чим небезпечний новий штам коронавірусу "Омікрон" та чи захистить від нього вакцинація

Вчені припустили, що штам "Омікрон" може значно знизити ефективність вакцин, які використовуються для захисту від коронавірусу

Топ-новина

Топ-новина

Коронавірус
Фото з відкритих джерел

У низці країн виявили новий штам коронавірусу - у ВООЗ дали йому назву "Омікрон". Вчені визначили, що походить він із Південної Африки, має багато мутацій, які можуть знизити ефективність вакцини.

Наразі інформації про новий варіант коронавірусу небагато, поки тривають дослідження. Але деякі країни вирішили припинити авіасполучення з південноафриканськими країнами.

Детальніше про новий варіант коронавірусу, загрози, які він несе, та чи ефективною буде вакцинація розповідаємо далі.

Що відомо про походження нового варіанту коронавірусу

У четвер, 25 листопада, стало відомо про виявлення нового варіанту COVID-19, ще більш небезпечного, ніж попередні, і стійкого до вакцин, проте який не є дуже поширеним. На думку британських експертів, новий варіант COVID-19 виник у Ботсвані. Штам містить 32 мутації.

Британський генетик припустив, що штам міг виникнути під час тривалої інфекції у людини з ослабленим імунітетом, наприклад, у хворого на СНІД.

Зокрема доктор Том Пікок, вірусолог із коледжу Лондона, який першим помітив поширення нового штаму, описав комбінацію мутацій у варіанті як "жахливу" і назвав його "гіршим за всі інші".

Проте інші вчені заявили, що безпрецедентна кількість мутацій штаму може зробити його "нестабільним", не даючи набути широкого поширення.

Повідомлялося, що у Ботсвані виявлено три зараження новим штамом, в Південній Африці – шість, а також один випадок у Гонконгу.

Коронавірус
Фото з відкритих джерел

У п'ятницю, 26 листопада у Бельгії підтвердили один випадок захворювання новим варіантом COVID-19. Вірус виявили у людини, яка приїхала з-за кордону.

У суботу, 27 листопада, стало відомо, що у Великій Британії підтвердили два випадки зараження новим штамом коронавірусу "Омікрон". Вони пов'язані з поїздками до Південної Африки.

Згодом стало відомо, що у Чехії вивчають перший випадок зараження новим варіантом коронавірусу "Омікрон". Водночас Німеччина заявила, що штам також дістався країни.

У Нідерландах зараження новим варіантом коронавірусу "Омікрон" підтвердили у 13 мандрівників з ПАР.

Новини за темою: У світі зафіксували 261,7 мільйона випадків коронавірусу

Що відомо про новий штам

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) назвала новий штам коронавірусу грецькою літерою "Омікрон". Також кваліфікувала новий штам хвороби COVID-19 як такий, що викликає занепокоєння.

В організації підкреслили, що новий штам має велику кількість мутацій, деякі з яких викликають занепокоєння.

"Попередні дані свідчать про підвищений ризик повторного зараження цим штамом у порівнянні з іншими, що викликають занепокоєння. Число випадків цього штаму, певно, збільшується майже в усіх провінціях ПАР", - йдеться у повідомленні.
У ВООЗ повідомили, що проводиться низка досліджень, які повинні дати можливість оцінити цей новий штам вірусу.

На екстреному засіданні ВООЗ оцінила новий варіант коронавірусу, як такий, що викликає занепокоєння.

Чим небезпечний штам "Омікрон"

Наразі вчені не дають висновків про ступінь небезпеки штаму з ПАР. Адже часу вивчення нового варіанта COVID-19 ще недостатньо, проте причини для занепокоєння існують.

Деякі з виявлених мутацій полегшують швидке поширення вірусу, що може призвести до стрімкого зростання числа інфікованих.

коронавірус
Фото з відкритих джерел

Вірусологи з Британії припускають, що мутації забезпечують вірусу високу трансмісивність та стійкість до вакцин. Згідно з їхньою заявою, комбінація змін у білку у нового варіанта "жахлива", і він може бути "гірше, ніж що-небудь ще".

Новини за темою: Київ і п'ять областей не мають ознак червоної зони карантину, - МОЗ

Чи захистять наявні вакцини від вірусу

Вчені уже повідомили що велику кількість мутацій виявлено у шиповидному білку вірусу, який є мішенню "ураження" для багатьох вакцин, зокрема Pfizer, Moderna.

Серед мутацій є й ті, що ускладнюють розпізнавання вірусу антитілами організму людини, що може знизити ефективність вакцини.

Також, ймовірно, новий варіант радикально відрізняється від того, який пішов з Китаю. Це означає, що вакцини, розроблені з використанням вихідного штаму, можуть бути менш дієвими.

Американська компанія Moderna заявила про початок розробки вакцини проти південноафриканського штаму коронавірусу.

Moderna вже досліджує у клінічних умовах два полівалентних бустера-кандидата, що були розроблені в очікуванні мутацій, подібних до тих, які виникли у штамі "Омікрон". Результати експерименту прогнозуються впродовж найближчих тижнів.

Перший кандидат (мРНК-1273.211) містить декілька мутацій, присутніх у штамі "Омікрон", які також були присутні у штамі "Бета". Другий кандидат (мРНК-1273.213) включає багато мутацій, присутніх у штамі "Омікрон", які також були присутні у штамах "Бета" та "Дельта".

Новини за темою: Коронавірус в Україні забрав життя вже понад 85 тисяч людей, - МОЗ

Європа знову закриє кордони?

Через виявлений варіант коронавірусу з численними мутаціями деякі європейські країни вирішили зупинити авіасполучення або заборонити в’їзд з країн півдня Африки.

Так, Франція оголосила про призупинення рейсів з ПАР, Ботсвани, Зімбабве, Мозамбіку, Намібії та Есватіні щонайменш на 48 годин. Людей, які бували в цих країнах протягом останніх 14 днів, попросили якнайшвидше повідомити про це і здати тест.

Італія тимчасово заборонила в’їзд тим, хто бував у цих країнах протягом останніх 14 днів.

Також Нідерланди заборонили рейси із зазначених країн з опівдня 26 листопада. Жителі Нідерландів зможуть повернутись додому, але з самоізоляцією і двома тестами.

Новини за темою: Ізраїль закриває кордони на два тижні через новий штам коронавірусу "Омікрон"

В Австрії за обмеженнями, що набули чинності з опівночі 27 листопада, авіарейси та в’їзд із зазначених країн заборонили. Громадяни Австрії зможуть повернутись додому, але з вимогою спеціальної реєстрації, 10-денного карантину і негативного тесту.

Крім того, Хорватія запровадила заборону в’їзду, винятки можливі тільки з 14-денним карантином і тестуванням.

На цьому фоні уряд Швейцарії прийняв рішення заборонити всі польоти з Ботсвани, Лесото, Мозамбіку, Намібії, Зімбабве та інших країн Південної Африки. Заборона діє необмежений термін.

При цьому Всесвітня організація охорони здоров'я застерегла країни від поспішного запровадження обмежень на поїздки у зв'язку з новим варіантом коронавірусу.

"На даний момент ми застерігаємо від вжиття заходів щодо поїздок... ВООЗ рекомендує країнам продовжувати застосовувати "науковий підхід", заснований на оцінках ризику під час вживання будь-яких заходів", - сказав прессекретар ВООЗ Крістіан Ліндмаєр.

Крім того, він додав, що потрібно декілька тижнів, щоб визначити трансмісивність нового COVID-штаму та ефективність вакцин до нього.

"Ми ще дуже мало про це знаємо. Що ми дійсно розуміємо, то це те, що цей варіант має велику кількість мутацій. І проблема полягає в тому, що коли існує так багато мутацій, це може вплинути на поведінку вірусу", - зауважила епідеміолог та технічний керівник ВООЗ з COVID-19 Марія ван Керхове.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.NEWS

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.