Заборона пластику в Україні: Скільки коштуватимуть одноразові пакети та які штрафи передбачені за їхнє розповсюдження

За безкоштовне розповсюдження пластикових пакетів суб'єктів господарювання каратимуть штрафом у розмірі від 1700 до 3400 грн

Топ-новина

Топ-новина

пластиковий пакет

Пластикові пакети

Фото з відкритих джерел

Проблему повсякденного та безконтрольного використання пластику намагаються вирішити у всьому світі. Адже пластикові вироби завдають надзвичайно великої шкоди екології. Україна також долучилася до програми зменшення виробництва та використання пластику.

Влітку Верховна Рада України ухвалила закон, яким вводяться певні обмеження на розповсюдження і використання пластикових пакетів. У грудні, за кожен одноразовий пакет українцям доведеться платити.

Детальніше програму зменшення використання пластику в Україні розповідаємо далі.

Одноразові пакети в магазинах стануть платними

Кабмін планує встановити мінімальні роздрібні ціни на пластикові пакети. Запропонована вартість прописана в проєкті постанови уряду. Зміни планують ввести з 10 грудня.

Документом встановлюються мінімальні роздрібні ціни на пластикові пакети у формі рукава, з дном та відкритою горловиною зі стінками товщиною понад 50 мікрометрів у таких розмірах, гривень за один пакет з ПДВ:

  • 2,00 - без ручок (без бокових складок);
  • 2,50 - без ручок (з боковими складками); з ручками (без бокових складок);
  • 3,00 - з ручками (з боковими складками).

Зазначається, що ці роздрібні ціни є мінімально допустимим рівнем цін на пластикові пакети (незалежно від ширини, довжини, глибини бокових складок, нанесеного маркування), який може застосовуватися суб’єктом господарювання, що здійснює розповсюдження пластикових пакетів.

Одноразовий пластиковий посуд
Радіо Свобода

Вказані правила розроблені відповідно до закону "Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України". Там прописано, що розповсюдження пластикових пакетів здійснюється виключно на платній основі.

Новини за темою: В ООН боротимуться із забрудненням водойм та світового океану пластиком

Етапи зменшення використання пластику в Україні

Влада в країні вже зробила певні кроки на шляху до заборони використання пластику. Так, 1 червня поточного року народні депутати ухвалили проєкт закону про обмеження обігу пластикових пакетів. 10 червня документ 1489-IX набрав чинності.

Відповідно до закону "Про обмеження обігу пластикових пакетів", буде заборонено з 1 січня 2022 року:

а) надлегкі пластикові пакети;

б) легкі пластикові пакети, товщиною до 50 мкм;

в) оксорозкладні (оксобіорозкладні) пластикові пакети.

Заборона діятиме в об'єктах роздрібної торгівлі та об'єктах ресторанного господарства: аптеках, кафе, барах, ресторанах, продуктових і непродовольчих магазинах та ринках при здійсненні покупок, а також при замовленні їжі навинос або придбанні ліків.

При цьому буде дозволено використовувати та реалізовувати біорозкладні пакети, пластикові пакети шириною до 225 мм (без бічних складок), глибиною до 345 мм (з урахуванням бічних складок), довжиною до 450 мм (з урахуванням ручок), що використовуються для м’яса, риби, продуктів з них, а також льоду та сипучих продуктів, для яких пакет є первинною упаковкою. Етапність введення обмежень буде такою:

  • 9 місяців з дня прийняття законопроєкту дається для відмови від розповсюдження пластикових пакетів товщиною стінки до 50 мкм (тонких) (березень 2023 року);
  • 1 січня 2022 року – припинення розповсюдження оксорозкладних пластикових пакетів;
  • 2023 рік припинення використання біорозкладних пластикових пакетів і надтонких пакетів, що є первинною упаковкою для риби, м’яса, сипучих продуктів і льоду.

Після завершення перехідного періоду заборонені пакети не можна буде розповсюджувати взагалі, всі вони підлягатимуть утилізації.

Новини за темою: В Індонезії відкрили музей із пластику

Перехід на більш безпечні для довкілля і здоров’я людини альтернативи пакувальних засобів передбачає випуск багаторазових пакетів і торбинок, паперових та біорозкладних пакетів. До того ж підприємства зобов’язані будуть утилізувати всі пакети, що підпали під заборону, але залишилися в обігу.

Автори закону про заборону пластикових пакетів пропонують стимулювати в Україні попит на виробництво справжніх біорозкладних пакетів, але не тих, що продаються у магазинах як "біорозкладні", хоча є оксорозкладними, а значить – шкідливими. Справжні біорозкладні пакети мають виробляти з крохмалю та целюлози, щоб вони були повністю органічними, тому їх можна буде компостувати.

Другим кроком на шляху зменшення використання пластику в Україні, ймовірно, стане заборона пластикового посуду. Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України запропонувало нову концепцію заборони та обмеження обігу і виробництва пластикової продукції одноразового використання. Відповідний проєкт закону зареєстрований у Верховній Раді України №6077 від 21.09.2021.

пластик
Pixabay.com

В документі прописана необхідність введення повної заборони виробництва, ввезення та введення в обіг на території України одноразових виробів з пластику, для яких вже є альтернатива. Як альтернативу пластиковим гранулам, як сировини для виробництва одноразової продукції, у відомстві презентували гранули з кукурудзяного крохмалю, які є повністю біорозкладними. З них можна робити ті самі вироби, що і з пластику. Замість одноразового пластику також можна використовувати дерев'яне столове наряддя, виготовлене з відходів лісопереробного виробництва.

У проєкті концепції передбачається повна заборона виробництва одноразових виробів з оксибіорозкладного пластику, який є дуже небезпечним для довкілля, адже розкладається на дуже дрібні часточки, що проникають усюди й отруюють тварин, птахів і все довкілля. Окрім цього, планується повна заборона посуду із пінополістиролу, адже цей матеріал ніяк не переробляється і не розкладається.

Новини за темою: У ЄС тепер заборонено користуватись одноразовими виробами з пластику

Штрафи за порушення законодавства

Використовувати пластикові пакети буде заборонено в усіх сферах обслуговування, їх надаватимуть лише за гроші. За безкоштовне розповсюдження пластикових пакетів суб'єктів господарювання каратимуть штрафом у розмірі від 1700 до 3400 грн, а за повторне протягом трьох років вчинення такого ж порушення – у розмірі від 3400 до 8500 грн. Виняток становлять біорозкладані пакети для упаковки у виробництві.

Новини за темою: У Китаї розробили пластик, який розкладатиметься на сонці за короткий термін

Штрафні санкції передбачені і в законопроєкті про заборону обігу та виробництва пластикового посуду в Україні.

Так, для ФОПів пропонується штраф за виготовлення і розповсюдження пластикових виробів від 17 до 51 тис. грн, при повторному порушенні – від 85 до 170 тис. грн.

Однак, щоб вони запрацювали, документ мають ухвалити в цілому народні депутати, підписати голова парламенту та президент України і опублікувати в друкованому ЗМІ.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.NEWS

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.