Новини » Світ Читать эту новость на русском

Новий термін дії COVID-сертифікатів: Чому та як ЄС змінює правила в'їзду в країни

Наступного року відвідати ЄС зможуть туристи з різних країн при наявності повної вакцинації

Топ-новина

Топ-новина

сертифікат корона_3
Фото з відкритих джерел

У Євросоюзі планують запровадити низку змін щодо COVID-документів та правил в'їзду в країни. Єврокомісія запропонувала уніфікувати підхід до сертифікатів вакцинації в самому ЄС, зменшити термін дії документів та дозволити в'їзд громадянам із третіх країн.

Детальніше про новації в Євросоюзі та можливих обмеженнях для українців розповідаємо далі.

Термін дії COVID-сертифікату в ЄС зменшать

Єврокомісія офіційно запропонувала скоротити термін дії COVID-сертифіката з 12 до 9 місяців, а для його продовження буде потрібно бустерна доза. Відповідний проєкт рекомендації Ради ЄС брюссельські чиновники представили у четвер, 25 листопада.

Повідомили, що на сьогодні в ЄС видано понад 650 млн сертифікатів про COVID-вакцинацію, але ряд країн вже почав вводити бустерні дози. З урахуванням цього, Єврокомісія пропонує країнам-учасницям уніфікувати підхід і скоротити термін дії сертифікатів до 9 місяців після первинного курсу вакцинації.

Цей період враховує рекомендації Європейського центру профілактики і контролю захворювань (ECDC) щодо введення бустерних доз через 6 місяців. Зокрема додатковий період в три місяці гарантує, що в країнах-учасницях зможуть забезпечити доступ громадян до бустерів.

"Наша головна мета - уникнути розбіжностей по всьому ЄС. Це також стосується питання про бустери, які необхідні для боротьби з вірусом. Серед інших заходів ми пропонуємо сьогодні, щоб Рада погодила стандартний термін дії свідоцтв про вакцинацію, що видаються після первинної серії", - зазначив єврокомісар з питань юстиції Дідьє Рейндерс.

вакцина нейтральне фото_2
Фото з відкритих джерел

Термін дії бустерної дози поки не визначатимуть, адже щодо цього поки нема наукових даних. Після отримання додаткової дози вакцини у ЄС можна буде отримати відповідний сертифікат. "До людини, яка має чинний цифровий COVID-сертифікат ЄС, як правило, не мають застосовувати додаткові обмеження, такі як тести чи карантин, незалежно від пункту її відправлення у ЄС", - зазначили у пресслужбі Єврокомісії.

На переконання брюссельських чиновників, нові правила мають набути чинності з 10 січня 2022 року. Однак ці пропозиції має розглянути Рада ЄС. Вона може затвердити їх у вигляді рекомендації. Як її впроваджувати - це вже вирішуватиме кожна держава об'єднання самостійно.

Новини за темою: Термін дії жовтих COVID-сертифікатів зменшиться: Ляшко сказав, як вони працюватимуть

Зміни правил в'їзду до ЄС

Інші зміни, запропоновані Європейською комісією, стосуються перетину кордонів ЄС громадянами інших країн. Новації будуть вводити у два етапи.

Одне нововведення стосуватиметься "зеленого" списку країн з низьким рівнем поширення коронавірусу, жителів якого рекомендовано пускати до ЄС незалежно від їхнього статусу вакцинації. На першому етапі - з 10 січня по кінець лютого 2022 року - мають дещо спростити критерії для внесення країни до "зеленого" списку.

Ключовими будуть три критерії: рівень нових випадків, рівень вакцинації і рівень тестування.

Зокрема, якщо зараз межею є 75 нових випадків захворювання на COVID-19 на 100 000 населення протягом 14 днів, то Єврокомісія пропонує підняти цю межу до 100.
На другому етапі - з 1 березня наступного року - цей список цілковито скасують. У Єврокомісії пояснюють це прогресом з вакцинацією у світі, а також бажанням перейти до системи, яка залежить від статусу тих, хто подорожує, а не від країни їхнього відправлення.

Так, запропонували дозволити в'їзд в країни Євросоюзу вакцинованим мандрівникам з будь-яких третіх країн.

"Ми матимемо нові правила для мандрівок в Європейський Союз з третіх країн з 1 березня. Зараз ми маємо одні правила для необхідних поїздок, коли люди за термінової потреби завжди можуть приїхати в ЄС. Також зараз у нас є список країн, з яких дозволені несуттєві поїздки, тобто для подорожей, він налічує 20 країн. Але тепер ми перейдемо від принципу списку країн до індивідуального підходу. Це означає, що ми дозволимо всім вакцинованим людям приїжджати в ЄС", - заявила єврокомісар з внутрішніх справ Ілва Йоганссон.

Вона пояснила, що людина, яка щеплена визнаними в ЄС вакцинами, може в будь-який момент приїхати в ЄС. У разі вакцинації препаратами, схваленими ВООЗ, але не європейським регулятором, країнам ЄС також рекомендується впускати таких мандрівників. Але ці мандрівники повинні будуть здати ПЛР-тест до чи після приїзду в країну.

"Люди, які мають сертифікат, що підтверджує одужання після хвороби, також можуть приїхати, здавши ПЛР-тест. Діти віком до 18 років можуть приїжджати з тестом", - сказала вона.

З 10 січня сертифікат про вакцинацію третіх країн буде визнаватися, якщо з другої дози пройшло не більше 9 місяців, в іншому випадку необхідно отримати додаткову дозу.

"Якщо ваша вакцинація старша за 9 місяців станом на 10 січня, ви не можете приїхати в ЄС з третьої країни без отримання бустерної дози", - уточнила Йоганссон.
Крім того, громадяни третіх країн з 1 березня не зможуть приїхати в ЄС з туристичною метою, якщо вони не вакциновані від коронавірусу або не мають підтвердження одужання.

Новини за темою: Україна веде перемовини з сімома країнами про визнання COVID-сертифікатів у "Дії"

Ймовірні обмеження для українців

Запропоновані зміни торкнуться українців, які планують поїздки ЄС, адже в праві ЄС третьою країною визнається будь-яка країна, яка не є державою-членом Європейського Союзу. І тут можуть виникнути певні труднощі.

сертифікат корона_2
Фото з відкритих джерел

Українські електронні COVID-сертифікати визнані і приймаються у всіх країнах ЄС. Документи видають на рік у додатку Дія. При цьому українська влада ще не прийняла рішення про третю дозу чи ревакцинацію. Наразі бустерна доза в Україні дозволена лише людям, які мають ослаблений імунітет.

За словами міністра охорони здоров'я Віктора Ляшка, про додаткові дози щеплень не йдеться, поки в Україні не вакцинують 50% населення.

"Щойно перетнемо позначку в 50% вакцинованого населення в Україні, ми повернемося до питання бустерної дози, або повторної, дворазової вакцинації проти коронавірусної хвороби", - сказав Ляшко.

За попередніми даними, у першої хвилі вакцинованих українців 12-місячний строк дії сертифікатів почне спливати у березні 2022 року, адже компанія зі щеплення громадян в Україні стартувала наприкінці лютого цього року.

Щодо вакцинації, то станом на 30 листопада в Україні повністю щеплено трохи більше ніж 11 млн громадян, а це менш як 30% населення країни.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.NEWS

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.