Під посольством України в Празі пройшов мітинг української діаспори на підтримку незаконно закритих Зеленським телеканалів

Мітинг на підтримку закритих опозиційних телеканалів_3
Мітинг на підтримку закритих опозиційних телеканалів, Прага Фото з відкритих джерел

Під посольством України в Празі (Чехія) пройшов мітинг на підтримку незаконно закритих владою президента Володимира Зеленського телеканалів "112 Україна", ZIK, NewsOne і "Перший Незалежний". Про це повідомила кореспондентка в ефірі UkrLive.

За її словами, організаторами акції виступили представники української діаспори в Чехії.

"Сьогодні тут зібралося кілька сотень представників української діаспори в Чехії. Вони виступають проти тиску на свободу слова в Україні - проти незаконного закриття телеканалів та тиску на опозицію, - наголосила кореспондентка.

Як зазначають самі організатори, своєю акцією вони хочуть показати чинній українській владі, що у світі незгодні із її диктарорськими діями.

"Ми організували цю акцію на знак протесту сьогоднішній, я не побоюсь сказати, диктатурній владі, яка, на жаль, не дає інформацію. Вона беззаконно, без жодного на те права, закриває інформаційні канали, на яких говорять правду. Я не пояснюватиму, чому це роблять, але, на жаль, це відбувається", - розповів організатор акції протесту Олександр.

Своєю чергою інші учасники мітингу наголосили, що вони перебувають на чужині і тут особливо важливо знати, що відбувається у твоїй рідній країні.

"Хотів би розповісти, чому я тут. Я прийшов підтримати наших людей. Взагалі хотів би донести до нашого українського керівництва та до Зеленського, який розгорнув боротьбу із незалежними ЗМІ, які критикували його діяльність, наклав на них цензуру, мене як молодь це особливо турбує, тому що, я перебуваю на чужині і хотів би знати, що відбувається на рідній землі", - наголосив один із учасників акції.

При цьому інша учасниця мітингу підкреслила, що їй не вистачає закритих владою президента Володимира Зеленського телеканалів "112 Україна", ZIK, NewsOne і "Перший Незалежний, тому що вони доносили різносторонні думки.

"Мені дійсно не вистачає цих телеканалів, тому що це одні з українських телеканалів, які ми переглядали, які ми мали можливість бачити, і це канали, які доносили до нас трішки інший погляд, ніж всі інші. Ми хочемо мати можливість порівняти, а не тільки чути одну чітку думку, яку нам диктує влада. Тому ми закликаємо припинити цей тиск і дати нам свободу слова", - сказала вона.

За словами учасників акції протесту те, що нині відбувається в Україні не є свободою слова, яка цінується у Європі.

"Хотіли, як ліпше, а вийшло, як завжди. Взяли закрили канали, сказали, що йдемо в Європу, а зробили все навпаки. Тепер люди теж вже не спокійні, дома твориться ще гірше, ніж тут з нами", - кажуть вони.

Загалом на мітинг у підтримку незаконно закритих в Україні телеканалів прийшло понад 150 людей.

"Насправді я дуже вражений тією кількістю людей, які миттєво за покликом серця зібралися тут під посольством України у Празі. Це свідчить про те, що людям не вистачає достовірної інформації, яку вони отримували за допомогою наших телеканалів. Поговоривши тут із деякими людьми, я дізнався, що вони дивилися 112 Україна, NEWSONE, ZIK. У них були улюблені передачі", - зазначив журналіст і ведучий телеканалу UkrLive Андрій Лащ.

При цьому Лащ додав, що йому "дуже приємно, що люди можуть відстояти і допомагають нам відстояти не лише в Україні, а й за кордоном наш погляд і право на роботу, тому що тисячам працівників довелося шукати роботу через втрату коштів для існування ".

Як повідомив генеральний продюсер телеканалу "112 Україна" Артем Марчевський, протестувальники також хотіли передати своє звернення до найвищого керівництва країни.

"Хотілося б вірити в те, що вийдуть (представники посольства, – ред.). Не вийдуть - ми самі зайдемо, бо діаспора має листа з вимогами цілком зрозумілими. Для мене і для будь-якого українця вони дуже прості - це припинити тиск на опозиційні телеканали, припинити тиск на опозиційних політиків та почати вести нормальну політику внутрішньою та зовнішньою", - сказав він.

Проте працівники посольства зробити цього у приватників мітингу не дозволили.

"Дуже зручна позиція, коли "я не я і корова не моя". Це позиція нашої влади і не має різниці - перебувають вони в Україні чи тут у посольстві в Чехії. "Нічого ми не можемо зробити, це не в нашій компетенції", і так далі. Я не розумію, як це має працювати у них та як це працює. Але, я впевнений, що якщо прийшли їхні співвітчизники з якимись вимогами, з ними точно треба поговорити", - додав Марчевський.

При цьому він наголосив, що лист, який написали представники української діаспори у Чехії, все одно знайде свого адресата.

"Ми, звичайно, передамо. Ми можемо його навіть у конверт кинути, у поштову скриньку. Сподіваємося, що його прочитають. Хотілося б якогось живого спілкування, звичайно. Але ніхто не вийде, на жаль", - підсумував він.

Нагадаємо, 2 лютого президент Володимир Зеленський підписав указ про застосування санкцій проти телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK. Згідно з указом, який набув чинності з моменту підписання, до телеканалів застосовані санкції протягом п'яти років. Це передбачає блокування мовлення всіх трьох телеканалів. 

26 лютого журналісти незаконно закритих президентом Володимиром Зеленським телеканалів об'єдналися і створили новий телеканал – "Перший Незалежний". Засновниками нового медіа стала група журналістів, які раніше працювали на каналах "112 Україна", NewsOne і ZIK. Але буквально через годину після початку мовлення влада незаконно відключила телеканал від ефіру

Екс-власник телеканалу "Перший Незалежний" Роман Любицький поширив брехливу заяву про те, що не має стосунку до продажу телеканалу медіахолдингу "Новини". Заява Любицького не відповідає дійсності, оскільки від його імені діяв уповноважений ним представник, а сам Любицький отримав оплату за продаж телеканалу "Перший Незалежний".

20 серпня були введені санкції проти головного редактора інтернет-видання "Страна.иа" Ігоря Гужви, компаній-видавців "Страны.юа", блогера і журналіста Анатолія Шарія, його дружини Ольги. В результаті були заблоковані видання "Страна.иа "і " Шарій.net". 

Провідні європейські політики, міжнародні та українські експерти та світові ЗМІ розкритикували указ Зеленського про припинення роботи телеканалів "112 Україна", NewsOne і Zik.

У зв'язку з незаконними діями влади журналісти звернулися до державного секретаря США Ентоні Блінкена щодо запровадження тотальної цензури та серйозної загрози свободі інформації в Україні, направили відкриті листи Європейському комісару з питань розширення і політики добросусідства з 2010 по 2014 рік Штефану Фюле і екс-президенту Польщі Олександру КваснєвськомуГенеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррешу, Верховному комісару ООН з прав людини Мішель Бачелет, спеціальному доповідачу ООН з питань заохочення та захисту прав на свободу думок та їх вільне вираження Ірен Хан та прес-секретарю Управління ООН з прав людини Марті Хуртадо. А Рада Європи порекомендувала журналістам незаконно закритого каналу "Перший Незалежний" звернутися до Європейського суду з прав людини у зв'язку з обмеженням свободи слова в Україні.

Також колективи медіа, незаконно закритих українською владою в особі президента Володимира Зеленського, зустрілися з Секретарем Сенату, віце-президентом Комітету закордонних справ, оборони та Збройних сил Жоелем Герріо, а також віце-президентом Комісії з конституційного законодавства, законодавства, загального виборчого права, регламенту та загального управління Сенату Франції Наталі Гуле. У ході зустрічі представники ЗМІ поінформували сенаторів про катастрофічну ситуацію зі свободою слова в Україні.

Крім цього, співробітники незаконно закритих українською владою телеканалів "112 Україна", NEWSONE, ZIK, а також "Перший Незалежний", який був закритий за листом заступника Голови СБУ без суду, і сайтів "Страна.иа "і " Шарий.net" прийшли на форум Ялтинської Європейської Стратегії у форматі YES Brainstorming 2021, який стартував 10 вересня в Києві, щоб розповісти про ситуацію зі свободою слова в Україні.

Журналісти закритих ЗМІ звернулися з листом до делегатів ПАРЄ, де розповіли про тиск влади на незалежні медіа в Україні і попросили дати свою оцінку. Підтримав їх і Фонд захисту свободи слова в Україні, голова якого направила лист президенту США Джо Байдену у зв'язку з переслідуванням владою незалежних медіа в Україні. 

У понеділок, 27 вересня, стартувала чергова сесія Парламентської асамблеї Ради Європи, де працювали журналісти "Першого Незалежного" та інформували її учасників про незаконні дії української влади щодо незалежних медіа, таких як "112 Україна", NEWSONE, ZIK," Перший Незалежний", а також видань "Страна.юа" і " Шарій.net".. У рамках засідання Асамблеї журналісти передали сотням європейських політиків, зокрема євродепутатам, делегатам ПАРЄ, працівникам МЗС, європейським політикам, міністрам і чиновникам різних країн листи, а також брошури, де детально розповіли про тиск на свободу слова в Україні.

Вже 12 жовтня в день саміту Україна-ЄС співробітники незалежних українських медіа "112 Україна", NewsOne, ZIK, "Перший Незалежний" провели акцію з метою привернути увагу гостей саміту до порушення свободи слова в Україні.

На одній з локацій - Бориспільській трасі, по якій учасники саміту їхали з аеропорту журналісти розгорнули плакати з написами українською та англійською мовами: "Перший Незалежний"," 112 Україна", NewsOne, ZIK, незаконно закриті владою. Зеленський знищує свободу слова в Україні". У журналістів були заклеєні роти. Також цього дня журналісти незаконно закритих українських медіа провели акцію під стінами Маріїнського палацу та на інших локаціях, які відвідають гості саміту.

Медійники, що висвітлюють саміт G20 в Римі, висловили стурбованість ситуацією з цензурою в Україні і підтримали незаконно закриті телеканали  "112 Україна", NEWSONE, ZIK," Перший Незалежний " та Інтернет-видання "Страна.юа" і " Шарій.net".

1 листопада журналісти незаконно закритих телеканалів "112 Україна", NewsOne, ZIK, а також видань "Страна.юа" і " Шарій.net" провели зустріч з представником посольства Німеччини Лукасом Бемом. В ході зустрічі представники медіа поінформували про тиск української влади на свободу слова в країні, а також надали міжнародний юридичний висновок групи французьких юристів за зверненням Фонду захисту свободи слова про незаконність закриття українських телеканалів "Перший Незалежний", "112 Україна", ZIK і NewsOne.

За останні місяці світові ЗМІ, європейські політики та експерти опублікували 120 969 матеріалів, присвячених цькуванню українською владою опозиції та незалежних телеканалів.