Нові правила для колекторів в Україні: Які документи потрібні для законної колекторської роботи

Перший Незалежний

Перший Незалежний

колектор
Фото - з відкритих джерел

Колекторські компанії мають ще кілька днів, щоб зареєструвати свою діяльність

13 серпня – крайній термін, коли українські колекторські компанії мають подати документи для державної реєстрації. Про це йдеться у відповідному законі, прийнятому ще у березні.

Ухвалення такого документу означає, що реформування діяльності компаній, що надають послуги із врегулювання заборгованості за споживчими кредитами, а інакше кажучи – колекторські фірми, таки розпочинається.

Далі розповідаємо про деталі закону щодо роботи колекторських фірм в Україні.

Закон про захист боржників у взаємодії з колекторами

19 березня парламентарі ухвалили законопроєкт № 4241 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту боржників при врегулюванні простроченої заборгованості". Закон встановлює порядок відносин, що виникають під час врегулювання простроченої заборгованості, з метою захисту прав споживачів-боржників і обмеження доступу до ринку потенційно недобросовісних колекторів.

Інакше кажучи, документ передбачає низку юридичних важелів, які покликані вберегти боржників від конфліктів із колекторами і від насилля з їхнього боку.

Відповідно до закону, "врегулювання простроченої заборгованості" – це заходи, спрямовані на погашення у позасудовому порядку заборгованості споживача, який прострочив виконання грошового зобов’язання за договором про споживчий кредит. 

Новини за темою: НБУ встановив тариф на реєстрацію колекторських компаній

"Колекторську компанію" закон визначає як юридичну особу, що діє в інтересах кредитодавця відповідно до договору з ним і врегульовує прострочену заборгованість, що включена до Реєстру колекторських компаній (його вестиме Нацбанк). 

До головних завдань документа можна віднести такі:

 • Обмеження потенційно неправомірних дій працівників колекторських фірм відносно боржників;
 • Встановлення правил і норм роботи колекторських фірм, які не могли б ніяк нашкодити боржникам;
 • Обов’язкове дотримання вимог до етичної поведінки та правил взаємодії з боржником;
 • Інформування боржника про залучення колекторської компанії до врегулювання простроченої заборгованості;
 • Укладення договорів лише з юридичними особами, включеними до Реєстру колекторських компаній;
 • Повідомлення Національного банку про укладення з колекторською компанією договору;
 • Контроль діяльності залучених колекторських компаній;
 • Обов’язок розірвати договір з колекторською компанією в односторонньому порядку у разі її виключення з Реєстру колекторських компаній або в разі порушення нею норм етичної поведінки (двічі та більше разів за рік).

Закон забороняє колекторам таке:

 • Робити будь-що, що свідчить про зазіхання на особисту гідність, права, свободи, власність споживача і його близьких та ставлять під загрозу життя, здоров’я, ділову репутацію зазначених осіб;
 • Використовувати погрози, шантаж на адресу споживача (боржника);
 • Вводити споживача і його близьких в оману щодо розміру, характеру і підстав виникнення простроченої заборгованості, а також наслідків, що настануть для споживача у разі невиконання умов договору про кредит;
 • За власної ініціативи взаємодіяти з боржником / його близькими більше двох разів на добу, а також з 20:00 до 09:00, а також у вихідні, святкові і неробочі дні;
 • Приховувати інформацію про номер телефону, з якого здійснюється дзвінок споживачу і використовувати функцію автоматичного дозвону до споживача / його близьких протягом більше 30 хвилин на добу;
 • Використовувати на конвертах, надісланих споживачу, зображення, що можуть бути сприйняті як такі, що містять погрозу, відомості, що вказують на наявність боргу;
 • Обробляти персональні дані третіх осіб, які не надали згоду на це: щодо графіку роботи; місця і часу відпочинку; поїздок;  місця і часу зустрічі з рідними; інформації у соцмережах; стану здоров’я; політичних поглядів і релігійних переконань; членства у партіях; фото- і відеоматеріалів із зображенням споживача / його близьких;
 • Повідомляти третім особам про заборгованість споживача;
 • Вчиняти дії, що завдають шкоду репутації споживача і його близьких.  

Новини за темою: Посилення контролю: НБУ зобов'язав усіх колекторів зареєструватися

Як колектори повинні взаємодіяти з боржником

Найголовніше правило, що прописане у законі про захист боржників при врегулюванні простроченої заборгованості, колектор може взаємодіяти зі споживачем / його близькими / представником / спадкоємцем / поручителем лише у випадку, якщо така взаємодія передбачена договором про споживчий кредит, і вони надали згоду на цю взаємодію.

Колектору може спілкуватися з боржником шляхом:

 • Безпосередньої взаємодії (телефонні та відеопереговори, особисті зустрічі). Проведення зустрічей з 09:00 до 19:00 за умови, якщо особа, з якою здійснюється взаємодія, не заперечує проти проведення зустрічі і попередньо погодилася на це;
 • Надсилання повідомлень (текстових, голосових та інших);
 • Надсилання поштових відправлень (за місцем проживання або місцем роботи).

Під час першої взаємодії зі споживачем колекторська компанія має повідомити свою назву, ПІБ представника, правову підставу взаємодії і розмір простроченої заборгованості.

Детальніше про особливості закону стосовно регулювання роботи колекторів можна прочитати у матеріалі за цим посиланням

Новини за темою: Захист від колекторів: Зеленський підписав закон

Що і коли потрібно зробити колекторам

Днями Національний банк випустив нагадування щодо необхідності до 13 серпня 2021 року подати регулятору повний пакет документів щодо своєї діяльності. Це потрібно для реєстрації колекторських компаній. Така вимога стала обов’язковою із введенням 14 липня в дію закону щодо захисту споживачів при врегулюванні простроченої заборгованості.

Закон допоможе реформувати ринок колекторських послуг в Україні – щоб із заборгованістю українців за споживчими кредитами працювали лише компанії, які не порушують законодавства і мають бездоганну ділову репутацію, професійних керівників і прозору структуру власності. 

У разі відсутності у реєстрі колекторських компаній відомостей про юридичну особу після 14 жовтня 2021 року, кредитодавець повинен буде достроково розірвати договір з такою колекторською компанією.

Компанії, які досі не мають ліцензій на надання фінансових послуг, повинні подати такі документи:

 • заяву про включення юридичної особи до реєстру колекторських компаній;
 • анкету з описом бізнес-намірів;
 • анкету щодо політик і внутрішніх положень;
 • відомості про залучених осіб;
 • відомості про структуру власності;
 • документи для ідентифікації;
 • довідки про наявність/відсутність судимості у керівників та власників істотної участі заявника;
 • документ, що підтверджує внесення плати за розгляд пакета документів.

При цьому небанківські фінансові установи, які мають ліцензію на надання деяких фінансових послуг (на факторинг та кредитування), подають лише заяву про включення небанківської фінансової установ до реєстру колекторських компаній.

Щоб подати документи, можна скористатися спеціальними формами у форматі Word та Excel, розміщеними на сайті Нацбанку. Регулятор розглядатиме документи, отримані від колекторських компаній, протягом 30-ти робочих днів з дня їх подання. За результатами розгляду документів Нацбанк повідомляє заявників про успішну реєстрацію або про відмову у реєстрації.  

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.NEWS

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.