Держбюджет України на 2022 рік ухвалено: Які доходи і ключові видатки передбачає головний кошторис країни

Топ-новина

Топ-новина

держбюджет
Фото з відкритих джерел

Видатки кошторису було відчутно підкориговані

Верховна Рада України ухвалила державний бюджет на наступний рік. Основна робота була проведена кілька місяців тому. Тоді парламентарі попередньо затвердили головний кошторис країни на 2022 рік, визначивши ключові видатки та прогнозовані доходи. Проте 2 листопада народні депутати зупинилися на тому, що у проєкт держбюджету потрібно внести низку змін і уточнень. Днями процес внесення змін був завершений – про це свідчить проєкт державного бюджету, оприлюднений на сайті Верховної Ради України. І от 2 грудня кошторис було прийнято у другому читанні.

Далі розповідаємо, які саме показники були змінені у документі перед підготовкою до другого читання, а також про те, на які відомства та офіційних осіб були збільшені видатки.

Що передбачає держбюджет України на 2022 рік

Про державний бюджет України в уряді говорили ще влітку. Так, прем'єр-міністр Денис Шмигаль коментував головні показники майбутнього кошторису, анонсуючи кілька позитивних змін у контексті соціальних виплат. Ось про що йшлося.

Доходи й видатки бюджету країни. Доходи, як найголовніші показники держбюджету-2022, до першого читання були визначені на рівні 1,32 трильйона гривень. Це на 210 мільярдів гривень більше, ніж у 2021 році. При цьому витрати держбюджету були встановлені у розмірі 1,49 трильйона гривень.

За словами прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, проєкт держбюджету складали, маючи на увазі прогноз росту номінального ВВП до 5,368 трильйона гривень. Щоправда, за підсумками цього року такий показник очікується на рівні 4,8 трильйона гривень.

держбюджет

Держбюджет

Фото з відкритих джерел

Зарплати та стипендії. За словами Шмигаля, у держбюджеті-2022 буде встановлено мінімальну зарплату лікарів на рівні 20 тисяч гривень, а мінімальну зарплату середнього медперсоналу – на рівні 13,5 тисячі гривень. При цьому середньомісячна зарплата в Україні у 2022 році має становити 15,5 тисячі гривень.

1 січня 2022 року мінімальна стипендія становитиме 2000 гривень, а підвищені стипендії для студентів закладів вищої освіти – 2550 гривень. Також у 2,5 раза мають зрости стипендії для студентів закладів професійно-технічної освіти – з 480 гривень до 1250 гривень. Окрім цього, на зарплати українським медикам передбачено 2,1 мільярда гривень.

Новини за темою: Держбюджет на 2022 рік: Верховна Рада України ухвалила державний бюджет у другому читанні

Соціальні ініціативи. У проєкті бюджету передбачено фінансування планів урядовців щодо забезпечення житлом учасників АТО зі статусом внутрішньо переміщених осіб. На це у проєкті бюджету передбачено 5,5 мільярда гривень. Окрім цього, на оборонну галузь держави планується витратити 6% ВВП України.

При цьому на підтримку бізнесу через карантин закладено 3 мільярди, на цифровізацію процесу надання адміністративних послуг громадянам – 1,9 мільярда, на реконструкцію культурних пам'яток по країні – 1,7 мільярда, на організацію і проведення всеукраїнського перепису населення – 416 мільйонів, на розвиток кіногалузі – 1 мільярд гривень.

На розвиток аеропортної інфраструктури передбачено 3,4 мільярда, на розбудову залізничної інфраструктури – 4,3 мільярда, на закупівлю ліків державним коштом – 300 мільйонів.

бюджет
Фото з відкритих джерел

Курси валют. Курс гривні, закладений у держбюджеті на наступний рік, передбачено на рівні 28,6 – 28,7 гривні за 1 долар США. Такі показники вказані у Бюджетній декларації до 2024 року.

Новини за темою: З початку року доходи державного бюджету зросли на 22,7%

Які видатки змінено у держбюджеті-2022

Проєкт державного бюджету України змінили, підготувавши до другого читання у Верховній Раді. 1 грудня парламент отримав від Кабінету міністрів доопрацьований документ та передав його на розгляд у профільний Комітет.

Відповідно до законопроєкту № 6000, було збільшено доходну і видаткову частину держбюджету-2022.

Доходну частину було збільшено на 55 мільярдів гривень – з 1,27 до 1,32 трильйона гривень. У тому числі доходи за загальним фондом збільшили на 78 мільярдів гривень – до 1,18 трильйона.

Разом з тим було на 56 мільярдів гривень збільшено і видаткову частину – до 1,497 трильйона гривень. У тому числі за загальним фондом видатки зростуть на 50 мільярдів гривень.

Граничний обсяг дефіциту бюджету в оновленій редакції держбюджету було збільшено на 792 мільйони гривень – до 188,8 мільярда гривень. Надходження від рентних платежів зросли на 25 мільярдів гривень – до 71,25 мільярда грн.

Окрім цього, план щодо податкових надходжень було збільшено на 64 мільярди гривень – до 1,167 трильйона гривень. Надходження від Національного банку пропонується визначити на рівні майже 13,6 мільярда гривень.

бюджет
Фото з відкритих джерел

Кабінет міністрів України у проєкті держбюджету запропонував усунути формулювання про граничний обсяг гарантованого державного боргу. Натомість пропонується залишити рівень граничного обсягу держборгу на колишньому рівні – тобто у розмірі 2,725 трильйона гривень. До речі, ще у вересні Денис Шмигаль казав, що стратегія уряду полягає у зменшенні дефіциту та державного боргу, а також у його переформатуванні з акцентом на внутрішні, а не зовнішні запозичення. Проте Україна все ж позичатиме в американської компанії €250 млн для поповнення держбюджету.

Державні гарантії можуть видаватися за рішенням уряду обсягом до 3% планових доходів загального фонду держбюджету. Так було прописано у меморандумі з Міжнародним валютним фондом.

Варто зазначити, що зміни до держбюджету були внесені на основі пропозицій з Бюджетних висновків парламенту та уточнення прогнозів за середньорічними цінами на сировину (газ, нафту, вугілля, залізну руду).

До того ж урядовці не пройшли повз збільшення видатків на утримання влади. Так, у держбюджеті-2022 було збільшено видатки на утримання і роботу президента України, Верховної Ради та Кабінету міністрів. Всього, у порівнянні з першим варіантом кошторису, фінансування зросло на 206,4 мільйона гривень.

Новини за темою: Уряд дозволив призначати субсидії тим, хто отримав житло за бюджетні кошти

Витрати загального фонду держбюджету на парламент у 2022 році становитимуть 2,683 мільярда гривень. Якщо порівнювати з текстом законопроєкту, підготованому до першого читання, то видатки зросли на 3,2%.

Видатки на забезпечення президента й Офісу президента виростуть на 1,2% і становитимуть 1,088 мільярди гривень.

А фінансування Секретаріату Кабінету міністрів України збільшили на 9% – до 1,33 мільярда гривень.

Історія прийняття держбюджету-2022

Робота парламентарів над бюджетом на 2022 рік розпочалася майже пів року тому. 15 липня Верховна Рада прийняла постанову про Бюджетну декларацію на 2022-2024 роки – цей документ став основою для розробки проєкту державного бюджету.

Граничний термін завершення роботи над бюджетом, прописаний у Бюджетному кодексі України, – 15 вересня. Саме того дня урядовці й передали документ на розгляд Верховної Ради.

У середині вересня глава уряду окреслив головні пріоритети державного бюджету: збільшення фінансування армії, зростання видатків на інфраструктуру, медицину, освіту, розвиток соціальних програм. Також Шмигаль заявив, що вперше в історії бюджет сформували, використовуючи бюджетну декларацію на три роки. Мовляв, тому бюджет буде як ніколи реалістичним, а ще – збалансованим і справедливим.

Новини за темою: Кабмін візьме кредит на 250 млн євро у Cargill для поповнення держбюджету

Реакції політиків на ухвалення держбюджету-2022

Дехто з українських політиків уже прокоментував особливості державного бюджету, прийнятого у сесійній залі. Приміром, прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що за останні 10 років жоден бюджет не передбачав такий об'єм капітальних видатків, як буде у 2022 році. Він зазначив, що у кошторисі закладено десятки нових програм і практично по всіх статтях основних видатків значно підвищено фінансування, бо це – "бюджет для розвитку та модернізації країни".

Денис Шмигаль

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль

УНІАН

"Державний бюджет на 2022 рік прийнято! Дякую народним депутатам за це голосування та свідому позицію. Держбюджет-2022 залишився збалансованим та реалістичним, але при цьому дійсно є бюджетом модернізації країни", – написав Шмигаль у Telegram.

Проте опозиційні політики дотримуються не такої оптимістичної думки стосовно держбюджету і його збалансованості. Так, співголова "Опозиційної платформи – За життя" Юрій Бойко заявив, що бюджет, розроблений урядом і монобільшістю, далекий від реальних потреб людей, тоді як українці опинилися у надскладній ситуації.

Юрій Бойко
ОПЗЖ

Політик підкреслив, що державний бюджет не має абсолютно нічого спільного з тим, що реально потрібно людям. Він певен, що високі ціни й тарифи провокують зростання бідності, а влада, замість захисту і підтримки людей, займається лише власними потребами.

"На Кабмін збільшили видатки на 200 млн грн, на Антикорупційний суд – 200 млн, апарат РНБО отримав додатково 120 млн грн у порівнянні з минулим роком. І це лише кілька прикладів. Це – цинізм і безвідповідальність", – підкреслив Юрій Бойко.

Своєю чергою п'ятий президент України, лідер партії "Європейська Солідарність" Петро Порошенко також розкритикував кошторис країни, зазначивши, що у документі не передбачено коштів на ті обіцянки, які роздавав чинний президент у своєму Посланні до Верховної Ради.

Порошенко

Петро Порошенко

Фото з відкритих джерел

Політик зазначив, що авторам держбюджету потрібно було додати 23 мільярди пенсіонерам на індексацію пенсій. До того ж Порошенко обурився відсутністю підвищень зарплат військовим.

"В бюджеті немає і сліду того, про що він говорив вчора. Ні витрат на економічні паспорти українців, ні 30 мільярдів на "велику термо-модернізацію […] Треба хоча б виконувати закон про поетапне збільшення зарплат вчителів. Хоча б компенсувати індексацію […] Перелопатьте проєкт [держбюджету], але при свічках не знайдете, де ж там збільшення платні медикам, де 300% тим, хто працює з ковідними хворими. І якщо уряд хоче виконати обіцянку Зеленського – треба додати ще 50 мільярдів", – резюмував Петро Порошенко.

Народна депутатка від "Опозиційної платформи – За життя" Наталія Королевська зазначила, що влада знайшла додаткові мільярди на кіно, реконструкції пам'ятників, на цифровізацію, але жодної копійки не виділила на підтримку людей.

Наталія Королевська
Liga.net

"Цей бюджет зради народу, бюджет злиднів і бідності має стати "лебединою піснею" для цієї зеленої влади, що відірвалася від землі. Наступний бюджет має готувати новий Кабінет міністрів, а приймати – новий парламент, які будуть сформовані після дострокових виборів Ради, яких ми добиватимемося всіма силами", – заявила Наталія Королевська.

Окрім цього, політикиня певна, що прийнятий держбюджет розрахований не на громадян і не на країну.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.NEWS

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.