Зміна правил вступу до ВНЗ і складання ЗНО у 2022 році: Що варто знати абітурієнтам

Перший Незалежний

Перший Незалежний

Пробне ЗНО-2021
Фото з відкритих джерел

У тестах побільшає математики

У жовтні Міністерство освіти і науки України затвердило нові Умови прийому у вищі навчальні заклади. Серед іншого, у ЗНО побільшає математики – абітурієнтам доведеться складати обов’язкове тестування з математики на ті спеціальності, для яких раніше це не було потрібно. Окрім цього, правила змінилися і для тих, хто вступатиме на магістратуру у 2022 році.

Далі розповідаємо про оновлені правила зовнішнього незалежного оцінювання, що будуть актуальні уже наступного року.

Як змінили процедуру складання ЗНО?

Відповідно до Умов прийому на навчання для здобуття вищої освіти, для вступу на деякі спеціальності потрібно буде скласти обов’язкове тестування з математики, щоб навчатися на ОКР "магістр", доведеться складати окремі тести, а на контрактні місця можна буде подати менше заяв, ніж раніше. 

Для кого математика? Якщо цього року про збільшення тестувань  математики лише говорили, то наступного року це правило уже впровадять. Так, першим обов’язковим для всіх предметом на ЗНО залишиться українська мова, а до неї приєднається математика, хоч і не на кожну спеціальність, проте на більшість.

Крім факультетів точних наук та спеціальностей у педагогічних вишах, математику мають складати всі, хто захоче вступити на "Журналістику", "Соціальну роботу", "Соціальне забезпечення, "Міжнародні відносини" – для цих абітурієнтів математика стане другим обовʼязковим предметом, а для вступників на іноземні мови – третім. Щодо вступників у медичні виші, то їм можна обрати другий обов’язковий між математикою і біологією, а третій – між хімією і фізикою.

Новини за темою: Випускники 2022-го року зможуть безплатно скласти ЗНО з 5 предметів, - УЦОЯО

Норма заявок на вступ. Дозволено подавати не більше п’яти заявок на вступ на бюджетну форму навчання до вищого навчального закладу, незалежно від спеціальностей. А на контрактну форму можна буде подати лише двадцять заявок, а не тридцять, як це було у 2020 і 2021 роках.

До речі, щоб вступити до вишу, можна буде використовувати минулорічний сертифікат ЗНО за 2019, 2020 або 2021 роки. При цьому університети та інститути самостійно будуть встановлювати мінімальний прохідний бал для участі у відборі на бюджетне місце. 

Старт і головні дати вступної кампанії. Початок реєстрації електронних кабінетів абітурієнта заплановано на 1 липня 2022 року. Того ж дня стартують іспити і творчі конкурси для тих спеціальностей, де це необхідно.

 • 9 липня – останній день для медоглядів перед вступом у виш;
 • 13 липня – останній день для іспитів і творчих конкурсів безпосередньо у вищих навчальних закладах;
 • 14 липня – початок прийому вступних заяв і документів і через електронний кабінет вступника, і у паперовому вигляді.
 • 16 липня – завершення прийому заяв і документи від абітурієнтів, котрі вступають на підставі співбесіди, вступних іспитів і творчих конкурсів;
 • 17-19 липня – період проведення співбесід у вишах;
 • До 20 липня – оприлюднення результатів для тих, хто вступає на підставі співбесід, а також для мешканців тимчасово окупованих територій України, які вступають на підставі іспитів;
 • 22 липня – завершення прийому паперових заяв і документів для тих, хто вступає за результатами ЗНО, а також вступних іспитів і творчих конкурсів, складених із 1 до 13 липня;
 • До 29 липня – оприлюднення результатів вступу для всіх на сайтах вишів і на ресурсі edbo.gov.ua.

Варто зазначити, що терміни прийому заяв і документів, конкурсного відбору та зарахування на навчання для тих, хто вступатиме на контрактну форму навчання, заклади вищої освіти визначать самі. 

Оприлюднення правил прийому на сайтах вишів

До 31 грудня цього року вищі навчальні заклади України мають опублікувати на своїх офіційних сайтах правила прийому. Там мають надати перелік конкурсних предметів, вказати прохідний конкурсний бал і дати проведення творчих випробувань. Ці дати будуть актуальними протягом всієї вступної кампанії 2022 року.

Мінімальні прохідні бали для абітурієнтів будуть встановлюватися безпосередньо вищими навчальними закладами, проте формула обчислення залишиться незмінною. Буде враховано результати ЗНО з трьох конкурсних предметів або з двох предметів і творчого конкурсу, а також середній бал додатка до атестата і бали за мотиваційний лист та особливі успіхи.

Як вступатимуть на магістратуру?

Правила вступу на магістратуру завжди дещо відрізнялися від вступу на бакалаврат. Наступного року зміни торкнуться і потенційних магістрів, щоправда, лише тих, хто вступатиме на спеціальності "Соціальні та поведінкові науки", "Журналістика", "Управління та адміністрування", "Право", "Публічне управління та адміністрування" та "Міжнародні відносини".

Новини за темою: МОН оприлюднило проєкт правил вступу у 2022 році: Що зміниться

Потрібно буде скласти іспит з іноземної мови, а з наступного року – ще й новий тест загальної навчальної компетенції (ТЗНК) та предметний тест, що відповідає професійному вступному іспиту. Питання і теми, за якими можна буде підготуватися, мають бути оприлюднені на сайті вишу.

Потенційні магістри зможуть подати результати єдиного вступного тесту з іноземної мови за 2020 та 2021 роки, тоді як решту іспитів доведеться складати у рік вступу.

Календар вступної кампанії для магістрів по Україні: 

 • 26 квітня – 17 травня – реєстрація на єдиний вступний іспит з іноземної мови;
 • 11-30 травня – проведення додаткового фахового вступного випробування, для тих, хто хоче змінити спеціальність.
 • 13 червня – старт прийому заяв і документів на вступ;
 • 29 червня – основна сесія єдиного вступного іспиту з іноземної мови;
 • 20 червня – 2 липня – проведення основної сесії фахового вступного випробування;
 • до 2 серпня – оприлюднення рекомендацій щодо зарахування на бюджетну форму навчання;
 • 9 серпня – офіційне зарахування.

Про нові умови вступу до вищих навчальних закладів, які будуть актуальними у 2022 році, можна детальніше прочитати у нашому матеріалі за цим посиланням.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.NEWS

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.