"Повернути на роботу і виплатити зарплату". Чому суди все частіше виправдовують невакцинованих українців і як відстояти свої права

Топ-новина

Топ-новина

відсторонення_4
Фото з відкритих джерел

Суди все частіше повертають відсторонених співробітників до їх обов'язків, змушуючи роботодавців виплатити заробітну плату за вимушений прогул

Суди в Україні все частіше приймають рішення про незаконність відсторонення від роботи людей через відсутність у них вакцинації проти COVID-19. У підсумку роботодавці зобов'язані не тільки повернути відсторонених співробітників до їх робочих обов'язків, а й виплатити зарплату за примусовий прогул. 

Про те, чому суди все частіше виправдовують невакцинованих українців, і як відстояти свої права, розповідаємо далі. 

"Наказ МОЗ". Чому співробітників в Україні почали масово усувати 

Масові відсторонення невакцинованих українців почалися після того, як МОЗ затвердило список організацій, працівники яких повинні зробити щеплення від COVID-19. Наказ № 2153 набув чинності 8 листопада 2021 року і спершу поширювався на педагогів і працівників центральних і місцевих органів влади. Але вже 9 грудня МОЗ розширив цей список, додавши до нього підприємства, установи та організації, які:

  • належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади;
  • надають соціальні послуги;
  • включені до переліку об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4.03.2015 № 83.

В МОЗ заявили, що якщо працівники вищезазначених установ до 9 грудня не отримають документ про вакцинацію, довідку про одужання від COVID-19 або довідку про протипоказання до щеплення, то будуть відсторонені від роботи без збереження зарплати. (Про це йдеться і в п. 41-6 Постанови КМУ № 1236). У МОЗ підкреслили, що про звільнення не йдеться, адже на це немає потрібних підстав. Співробітників не будуть допускати до роботи до тих пір, поки вони не нададуть потрібні документи. 

Новини за темою: Президент Зеленський відповів на петицію про "примусове щеплення" і "протерміновані вакцини"

А якщо під час перевірки на робочому місці помітять невакцинованого співробітника (виняток-довідка про протипоказання до вакцинації), то за нього з керівника компанії зажадають 34 тисячі гривень штрафу

Це і змусило роботодавців масово підключитися до вакцинальної кампанії, мотивуючи співробітників щепитися в обмін на збереження їх заробітної плати. Але якщо частина громадян погодилися на примусову вакцинацію, то інші взялися оскаржувати таке рішення.

Новини за темою: Немає взагалі ніде: Ляшко заявив про відсутність в Україні примусової вакцинації
 

Чому суди визнають незаконним відсторонення від роботи невакцинованих співробітників

Спираючись на наступні факти, суди визнали відсторонення невакцинованих працівників незаконним і зобов'язали роботодавців виплатити заробітну плату за вимушений прогул.

1. Наказ МОЗ не містить положень про обов'язковість профілактичних щеплень проти COVID-19

До такого висновку дійшов Липовецький районний суд Вінницької області за підсумком розгляду позову вихователя КЗ "Турбівський ЗОСО І-ІІ СТ.№2", яку відсторонили від роботи через ненадання документа. 

Суд постановив, що обов'язковість профілактичних щеплень проти коронавірусу визначена "Переліком професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним щепленням", підписаним Генеральним директором Директорату громадського здоров'я та профілактики захворюваності і відповідно не уповноваженим визначати окремі професії та організації, діяльність яких може призвести до зараження працівників. 

Тобто фактично обов'язковість профілактичних щеплень проти COVID-19 не визначена. Відповідно, відсторонення працівника є незаконним.

Крім того, згідно з п. 4 Положення про організацію та проведення профілактичних щеплень, вакцинацію дозволяється проводити тільки зареєстрованими в Україні вакцинами згідно з календарем профілактичних щеплень в Україні. А профілактичні щеплення проти COVID-19 в зазначений календар не включені.

У результаті суд скасував наказ про відсторонення працівника від роботи і зобов'язав роботодавця виплатити позивачеві невиплачену заробітну плату за час незаконного відсторонення.

відсторонення_2
Фото з відкритих джерел

2. Відсторонення від роботи є втручанням у право людини на працю 

Ще одне рішення на користь відстороненого працівника прийняв Деснянський районний суд Чернігова. Вихователь гуртожитку подав позов проти Чернігівського професійного будівельного ліцею, керівництво якого відсторонило його від роботи через відмову вакцинуватися від COVID-19. 

У суді зазначили, що відсторонення від роботи є втручанням у право людини на працю і право заробляти працею на життя шляхом її обмеження. Тому в силу положень пункту 1 статті 92 Конституції таке втручання дозволено виключно законами України, а не підзаконними актами, до яких відносяться Постанова КМУ та наказ МОЗ.

Єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент Верховної Ради України( ст. 76 Конституції), а Кабінет Міністрів не наділений повноваженнями приймати рішення, спрямовані на звуження або обмеження прав людини на працю.

У результаті суд скасував наказ Чернігівського професійного будівельного ліцею і зобов'язав його виплатити позивачеві заробітну плату за час незаконного відсторонення від роботи.

3. Випробування на громадянах вакцин із застосуванням засобів примусу-протизаконні

Лікарські засоби від коронавірусної хвороби СОVID-19 знаходяться в стадії клінічного випробування на пацієнтах з метою дослідження їх для оцінки ефективності та безпеки. А, згідно зі ст. ст. 3, 28 Конституції України, їх клінічні випробування на громадянах із застосуванням будь-яких засобів примусу є протизаконним. До такого висновку дійшов Іллічівський міський суд Одеської області

У резолюції ПАРЄ № 2361 йдеться, що щеплення проти СОVID-19 не обов'язкове, і ніхто не повинен піддаватися політичному, соціальному чи іншому тиску через з метою примусової вакцинації. 

А, згідно з дод. 3 ст. 281 Цивільного кодексу України, “Медичні, наукові та інші досліди можуть проводитися тільки щодо повнолітньої дієздатної фізичної особи за її вільною згодою”. 

Виходячи з цього, суд скасував наказ Центру позашкільної освіти Чорноморської міської ради Одеської області про відсторонення педагога з посади і наказав роботодавцю виплатити йому середній заробіток за час відсторонення в розмірі 18285,30 грн.

Новини за темою: У МОЗ допускають посилення карантину через "Омікрон": Названо терміни

Крім того, суд прийшов до висновку, що карантин в Україні не був оголошений, так як була порушена процедура його введення. Таким чином, чинна Постанова КМУ від 09.12.2020 р. №1236 "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" із змінами, внесеними Постановою КМУ від 20.10.2021 р. № 1096 про введення карантину є незаконною і не підлягає виконанню.

відсторонення_1
Фото з відкритих джерел

4. Кожен має право на конфіденційність особистої інформації

Ще один позов надійшов до Димитрівський міський суд Донецької області. Вчитель української мови та літератури оскаржила рішення ліцею "Гармонія" про відсторонення її від роботи без збереження зарплати. Причиною такого рішення керівництва стала відмова педагога надати медичну інформацію про вакцинацію від COVID-19. 

У результаті суд скасував наказ закладу про відсторонення співробітника від роботи і наказав виплатити йому заробітну плату за час вимушеного прогулу. 

У своєму рішенні суд зазначив, що Європейська хартія прав пацієнтів у статті 6 гарантує кожному право на конфіденційність особистої інформації, включаючи інформацію про свій стан здоров'я та можливі діагностичні або терапевтичні процедури, а також на захист своєї конфіденційності під час проведення діагностичних оглядів.

Конституція України (статті 32 і 34) та статті 285 і 286 Цивільного кодексу України гарантують ці ж права на національному рівні.

Рішення про скасування відсторонення та відновлення права на роботу прийняли також Роменський міський суд Сумської області, Жовківський районний суд Львівської області, Городнянський районний суд Чернігівської області, Червоноградський міський суд Львівської області та Виноградівський районний суд Закарпатської області. 

Що робити, якщо звільнили з іншої причини

Раніше ми вже розповідали про те, що примусової вакцинації проти коронавірусу в Україні немає, а недопуск до роботи на підставі відсутності щеплення є незаконним

Проте, компанії продовжують масово вакцинувати співробітників, залякуючи відстороненням від роботи, позбавленням заробітної плати або ж зовсім звільненням, спираючись при цьому на не зовсім законні підстави.  

Новини за темою: Пандемія COVID-19 в Україні: Кого будуть вакцинувати примусово?

Але деякі роботодавці, щоб уникнути судових розглядів, можуть вказувати причиною звільнення невакцинованого співробітника профнепридатність, запізнення на роботу або інший надуманий або штучно створений привід. Чи може в такому випадку працівник оскаржити своє звільнення в суді і довести незаконність наказу керівництва? З цим питанням pnk.tv звернувся до експерта. 

Адвокат Тарас Шульжук пояснив, що довести в суді незаконність такого звільнення все ж можливо. Адже щоб звільнити співробітника з будь-яких підстав, необхідні факти. Якщо ж їх немає, то наказ про звільнення можна спокійно оскаржити протягом одного місяця з моменту його отримання.

"Втім, це кропітка робота і краще звертатися за допомогою до юриста ще коли роботодавець тільки заїкнувся про звільнення", - додав адвокат. 

Новини за темою: У комітеті здоров'я нації не виключають продовження адаптивного карантину і після 31 березня

Нагадаємо, ст. 46 Кодексу законів про працю України допускає відсторонення працівників працівників від роботи у разі: появи на роботі в нетверезому стані, в стані наркотичного або токсичного сп'яніння; відмови або ухилення від обов'язкових медичних оглядів, навчання, інструктажу та перевірки знань з охорони праці та протипожежної охорони або ж в інших випадках, передбачених законодавством.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.NEWS

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.