Новини » Економіка

Експерт: Нацбанк займається перерозподілом банківського ринку у рамках «реолігархізації»

В Україні відбувається перерозподіл банківського капіталу як одна зі структурних ланок «реолігархізації» економіки.

Таку думку в інтерв’ю «Дзеркало тижня» висловив економічний радник Кучми (1994-2004 рр.), голова Ради НБУ і Національного інституту стратегічних досліджень (2000-2005 рр.) професор Анатолій Гальчинський.

За словами Гальчинського, новий цикл приватизації в умовах здебільшого штучного знецінення інструментами девальвації виробничих активів – складова ланка цього процесу.

«Банківський нагляд, а це одна з основних функцій НБУ, по своїй суті не має нічого спільного з міліцейськими повноваженнями. Коли на офіційному рівні заявляють, що «план зачищення» реалізовано, а це понад 60 банків – майже кожен третій, і те, що в нас більш як тисяча банкірів має заплямовану репутацію, про який авторитет банківської системи тут можна говорити?

Але ж ідеться про «червоногвардійські атаки» стосовно найбільш чутливої та водночас найбільш значущої життєзабезпечувальної системи економіки. Регулятор не повинен виступати в ролі дроворуба – рубати все з плеча. Не думаю, що цього не розуміють керівники НБУ. У чому ж причина?», – запитує експерт.

«Хотів би помилятися, але, як мені це бачиться, йдеться про домінанти приватного інтересу, про перерозподіл банківського капіталу як однієї зі структурних ланок реолігархізації економіки. Новий цикл приватизації за умов багато в чому штучного знецінення інструментами девальвації виробничих активів – складова ланка цього ж процесу. Поки можна говорити лише про передумови реолігархізації, але ця тенденція проглядається з усією очевидністю. Важливо попередити подібне. Буде дуже сумно, якщо НБУ виявиться системоутворюючою ланкою цього процесу», – заявляє Гальчинський.

За його словами, механізми «зачистки» ув’язуються НБУ з порушеннями банківського законодавства і з цим потрібно боротися.

«Це функція НБУ. Але давайте й у цих питаннях опустимося на землю-матінку. За умов повного розбалансування економічної системи, більш ніж триразової девальвації гривні й відповідного знецінення активів суб’єктів господарювання, у тому числі й банків, казати про стерильність банківських трансакцій можуть тільки чистоплюї. Не йдеться про кримінал – це питання правоохоронних органів», – розповів Гальчинський. На його думку, ініціатива концентрації банківської системи повинна виходити не зверху – від регулятора, а знизу – від ринку.

«До останнього часу ринок, я говорю зараз далеко не тільки про Україну, формував попит не лише на великі, а й на середні та малі банківські установи. Ми не є винятком у цьому – йдеться про типову для умов інтенсифікації ринкових відносин ситуацію. Із цим не можна не рахуватися. Подивіться, що в зв’язку з цим відбувається. У НБУ не кажуть про банки, які за умов кризи вдалося поставити на ноги, попередити банкрутство. Але ж це головне в банківському нагляді, який у цивілізованому світі невіддільний від функції ЦБ – кредитора останньої інстанції. А у нас – протилежне: основоположний принцип нагляду «допомоги» культивується як принцип «прибрати», – завершив екс-глава НБУ.